دهک‌های بالا هم قدرت خرید مسکن را از دست داده‌اند

پنجره‌ایرانیان؛ یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه دهک‌های ۷ و ۸ هم قدرت خرید مسکن را از دست داده‌اند گفت: حتی درصورتی‌که سرمایه‌ها از بازارهای رقیب همچون بورس وارد مسکن شود بعید است که در این بخش رونق بگیرد چون تقاضای واقعی به حاشیه رفته است.
  • چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 9:49

سلمان خادم المله در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: اگر بازار بورس جذابیتش را از دست بدهد احتمال اینکه بخش قابل توجهی از منابع آن به سمت بازار مسکن هدایت شود وجود دارد. در آن صورت قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و میزان رشد آن به حجم نقدینگی واردشده به بازار مسکن بستگی دارد.

وی افزود: البته افزایش قیمت مسکن تاثیری در تقاضای واقعی ندارد. تقاضای مصرفی بیش از دو سال است که به دلیل ناتوانی از خرید به حاشیه رانده‌شده و حتی دهک‌های ۷ و ۸ هم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

خادم المله با بیان اینکه بازار مسکن همواره تابع اتفاق‌های بازارهای رقیب بوده است گفت: حتی درصورتی‌که نقدینگی از بازارهای بورس، طلا یا ارز وارد مسکن شود این بخش رونق نمی‌گیرد؛ چراکه در حالت کلی به دلیل توان پایین تقاضای مصرفی، بازار مسکن دچار رکود است.

 

در چهار پنج ماه گذشته قیمت مسکن در شهرستان‌ها به‌شدت بالا رفته است

این کارشناس بازار مسکن بیان کرد: قیمت مسکن در شهرستان‌ها طی چهار پنج ماه گذشته رشد قابل توجهی داشته است. باوجوداینکه عمده خریدوفروش‌ها در تهران از نوع سرمایه‌گذاری است، در شهرستان‌ها سهم معاملات مصرفی بیش از سهم معاملات مصرفی در تهران است. بااین‌حال توان تقاضای واقعی در شهرستان‌ها هم به‌شدت افت کرده است.

وی همچنین درباره پیش‌بینی از وضعیت بازار اجاره گفت: بازار اجاره متناسب با تغییر قیمت مسکن می‌خواهد خود را به‌روز کند؛ بنابراین انتظار افزایش نرخ اجاره دور از ذهن نیست که منجر به کوچ مستاجران به مناطق ارزان‌قیمت‌تر می‌شود.

 


ثبت نظر

ارسال