افزایش حدود ۳۰ درصدی هزینه تولید مسکن

پنجره‌ایرانیان؛ افزایش حدود ۳۰ درصدی هزینه‌های تولید مسکن، چشم‌انداز این بازار در سال جاری را تا حدودی مشخص می‌کند و اگر بازارهای رقیب بر بازار مسکن تاثیر نگذارند، با توجه به توان پایین متقاضیان مصرفی رشد بالاتر از ۳۰ درصد قیمت مسکن در سال جاری بعید به نظر می‌رسد.
  • چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 9:40

به گزارش ایسنا، هزینه‌های ساخت‌وساز اعم از قیمت زمین، مصالح، عوارض ساختمانی، مالیات و دستمزد نسبت به سال گذشته به‌طور میانگین حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. مدیریت شهری در تهران تعرفه‌های هزینه صدور پروانه ساختمانی را مشمول ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش کرده است. بااینکه هزینه مربوط به عوارض ساختمانی در سال ۱۳۹۹ به‌طور میانگین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان از هزینه ساخت مسکن در تهران را به خود اختصاص می‌دهد و در مناطق شمالی شهر این عدد به حدود ۲ میلیون تومان می‌رسد، برآوردها نشان می‌دهد که رشد عوارض، صرفاً یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی ملک است و ساخت‌وساز از ناحیه دیگر مولفه ها نیز دچار رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی شده است.

سال گذشته، نحوه افزایش عوارض ساختمانی بر اساس ارزش معاملاتی املاک مطابق تورم بخش مسکن بود که توسط کمیسیونی در سازمان امور مالیاتی تعیین و در قالب دفترچه تقویم املاک منتشر می‌شد. این نوع نحوه محاسبه منجر به این شد که فرمول محاسبه چند بار در سال گذشته تغییر کند.

به همین دلیل مدیریت شهری در سال جاری پایه محاسباتی جدیدی برای عوارض ساخت‌وساز تعریف کرده است. مطابق این فرمول، عوارض ساختمانی برحسب مرغوبیت مکانی محاسبه و به سازنده اعلام می‌شود. در سال جاری به‌جای محاسبه عوارض ساخت‌وساز بر مبنای قیمت منطقه‌ای، درجه مرغوبیت هر پارسل (تک تک املاک) برای هر ملک متناسب با کاربری آن را مبنای محاسبه عوارض ساختمانی قرار خواهد گرفت.

مؤلفه‌های دخیل در بخش ساخت‌وساز همواره بر قیمت مسکن تاثیر گذار است و بنا به گفته سازندگان در سال‌های اخیر این هزینه‌ها افزایش پیدا کرده تا جایی که رغبت سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌وساز را به حدود یک‌سوم دهه‌های قبل کاهش داده است. البته آنچه بازار مسکن را بیش از رشد هزینه‌های ساخت دچار تلاطم قیمتی می‌کند هجوم نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان است که تاثیرگذاری آن به‌مراتب بیش از تورم طبیعی بخش تولید املاک است.

بااین‌حال تاثیر فشار بر سازندگان که به شکل کاهش تولید مسکن خود را نشان می‌دهد، با فشار تقاضای‌ مصرفی و سرمایه‌گذاری و افزایش فعالیت‌های سوداگرانه در بازار ملک همراه می‌شود که به رشد مضاعف قیمت‌ها می‌انجامد.

 

افزایش ۷۰۰ هزارتومانی ساخت هر متر خانه از سوی سه دستگاه مرتبط

سازندگان می‌گویند در سال جاری هزینه‌ای که فقط دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل شهرداری، نظام‌مهندسی و نهادهای مالیاتی از سازندگان دریافت می‌کنند هزینه تولید مسکن را متری ۷۰۰ هزار تومان افزایش می‌دهد. به این مبالغ هزینه زمین، مصالح ساختمانی و دستمزد را اضافه کنید.

در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ قیمت آهن‌آلات و مصالح ساختمانی رشد قابل‌توجهی داشت. تنها در ماه پایانی سال گذشته فولاد با رشد قیمت مواجه بود و به حدود ۶۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسید. این هزینه‌ها در قیمت تمام‌شده واحدهای مسکونی در سال آینده خود را نشان می‌دهد.

 


ثبت نظر

ارسال