بازار مسکن به کما رفت؟

پنجره‌ایرانیان؛ بازار مسکن نسبت به‌روزهای گذشته خلوت‌تر شده ​است.
  • شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 10:57

به گزارش ایسنا، بررسی‌های میدانی از بازار مسکن شهر تهران در روز پنجشنبه، ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد معاملات روزبه‌روز کمتر می‌شود و قراردادهای خریدوفروش و بخصوص اجاره نسبت به اوایل هفته که نگرانی‌ها از شیوع کرونا افزایش پیدا کرده بود نیز کاهش پیدا کرده و تقریباً بازار قفل شده است.

امتناع از امضای قرارداد البته بیشتر از طرف فروشنده‌هاست که منتظر هستند تا بازار به ثبات قیمتی برسد. بااین‌حال دفاتر املاک می‌گویند که از تعداد خریداران هم به‌طور محسوسی کاسته شده و تعداد قراردادها تقریباً به صفر رسیده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که در بازارهای خودرو و پوشاک نیز وضعیت کسادی حاکم شده و سوپرمارکت‌ها کالاهای خود را با پیک برای مشتریان ارسال می‌کنند.

اما بازار مسکن که همواره در هفته‌های قبل از عید با رونق مواجه بود، این روزها شاید بیشترین تاثیر را از شیوع کرونا ویروس داشته است. این در حالی است که ماه گذشته معاملات در تهران نسبت به دی‌ماه امسال ۲۴ درصد و نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافت.

در این شرایط قیمت‌های پیشنهادی نیز ثابت مانده و واسطه‌های ملکی عنوان می‌کنند برخلاف روزهای قبل که بعضی فروشندگان چند روز یک بار قیمت‌ها را تغییر می‌دادند هیچ نوع تغییر قیمتی طی دو هفته اخیر صورت نگرفته است.

به گفته کارشناسان با توجه به ماهیت دیر پذیری بازار مسکن شاید احتمال کاهش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت بعید باشد اما قطعاً در صورت ادامه وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا ممکن است شاهد شکستن نرخ‌ها باشیم. فعالان بازار مسکن می‌گویند احتمال افت قیمت‌ها در ۱۵ روزه باقیمانده از سال ۱۳۹۸ مقداری دور از ذهن است و تاثیر رکود جاری در اردیبهشت‌ماه سال بعد خود را نشان می‌دهد.

یک فعال بازار مسکن در منطقه ۱ تهران درباره تاثیر شیوه کرونا در بخش ملک گفت: بازار ملک در شمال تهران مقداری با دیگر مناطق متفاوت است و اغلب قراردادها از نوع سرمایه‌گذاری است. به همین دلیل انتظار نداشتیم پس از شیوع ویروس کرونا شاهد افت شدید معاملات باشیم؛ اما به‌یک‌باره خریداران عقب نشستند و فروشندگان هم برای جلوگیری از افت قیمت معاملات را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

این کارشناس دفتر املاک وی با بیان اینکه رکود بازار مسکن موقتی است تاکید کرد: همه منتظر هستند تا اوضاع به حالت عادی برگردد تا بتوانند تصمیم‌گیری درستی برای خریدوفروش بگیرند. به نظر من این ویروس تاثیری بر رونق بازار مسکن در بلندمدت و حتی میان‌مدت نخواهد داشت بلکه صرفاً قراردادها به آینده موکول شده است.

 


ثبت نظر

ارسال