پیشنهاد ساخت مسکن ملی در داخل تهران و کرج

پنجره‌ایرانیان؛ مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن گفت: برنامه‌ای را در دستور کار قرار داده‌ایم که پروژه‌های مسکونی نیمه‌تمام و در حال اتمام بخش خصوصی درون شهرهای بزرگ را به طرح اقدام ملی بیاوریم که با استقبال مناسبی از طرف برخی سازندگان در تهران و البرز مواجه شده است.
  • شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 10:27

پروانه اصلانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بعد از اتمام مرحله ثبت‌نام‌های طرح اقدام ملی مسکن، یک صفحه برای پروژه‌های مسکونی نیمه‌تمام و تمام‌شده بخش خصوصی باز خواهیم کرد.

وی افزود: سازندگانی که مایل هستند پروژه‌های خود را به قالب طرح اقدام ملی مسکن بیاورند طرح‌های آن‌ها را قیمت‌گذاری و در شورای مسکن استان مربوطه به تصویب می‌رسانیم. بخش خصوصی این واحدها را با قیمت معقول عرضه و مردم برای آن ثبت‌نام می‌کنند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت مدل پرداخت متفاوتی را برای سازندگان در قبال پروژه آن‌ها در نظر می‌گیرد گفت: به بعضی افراد زمین دولتی اختصاص می‌دهیم و به برخی دیگر ممکن است تسهیلات داده شود که با شیوه‌های مختلف با بخش خصوصی این برنامه را جلو می‌بریم.

اصلانی تاکید کرد: تاکنون استقبال مناسبی از طرف بخش خصوصی از این پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی شده است. هم‌اکنون در تهران و البرز پروژه‌های وجود دارد که بخش عمده آن به اتمام رسیده و مالکان آن‌ها تمایل دارند که پروژه خود را وارد طرح اقدام ملی کنند؛ زیرا یکی از گرفتاری‌های بخش خصوصی در بازار راکد کنونی فروش واحد و پیدا کردن متقاضی است.

وی تصریح کرد: نباید فقط تهران را دید و ملاک قرار داد. هم‌اکنون در ماهدشت کرج یک سازنده حاضرشده با قیمت متری سه و نیم میلیون تومان که هزینه زمین را نیز شامل می‌شود پروژه خود را در اختیار طرح اقدام ملی قرار دهد.

به گفته اصلانی در بسیاری از استان‌ها قیمت ساخت به‌اضافه هزینه زمین زیر دو میلیون تومان در هر مترمربع تمام‌شده است که اگر با زمین دولتی تهاتر شود قیمت‌ها پایین‌تر هم می‌آید. عرض بنده این است که فقط نباید تهران را ببینیم. کلان‌شهر تهران مسائل خاص خود را دارد که تهاتر زمین شاید یکی از راهکارها در مورد تهران باشد ولی در شهرهای دیگر این‌طور نیست و ما نگرانی بابت این مدل قرار داد در شهرستان‌ها نداریم.


ثبت نظر

ارسال