فناوری‌های جدید انرژی تجدیدپذیر

بزرگ‌ترین بازرگانان نفت جهان صدها میلیون دلار در پروژه‌های دوستدار جو مانند مزارع بادی، کودهای حیوانی و هیدروژن آبی سرازیر می‌کنند تا منابع جایگزینی برای سود فروش نفت دست‌وپا کنند.
  • شنبه 3 اسفند 1398 ساعت 10:24

به گزارش ایسنا، صنعت انرژی با تهدید اگزیستانسیالیستی ناشی از تغییر جهت به‌سوی یک آینده بدون کربن مواجه است و تحت فشارهای رو به رشد سرمایه‌گذاران، دولت‌ها، فعالان محیط‌زیستی و تامین کنندگان فاینانس برای یافتن یک مدل کسب‌وکار پایدار قرار گرفته است.

برای شرکت‌های بازرگانی نفت این چالش شدیدتر است زیرا حاشیه سود آنها به دلیل رقابت فزاینده، تفحص رگولاتوری و شفافیت فزاینده صنعت کوچک شده است. شرکت‌های بازرگانی مانند ویتول و ترافیگورا در حال حاضر در مزارع بادی، هیدروژن، خورشیدی، فناوری خودروی برقی، سوخت‌های زیستی و بیومتان به‌عنوان جایگزین‌های احتمالی برای نفت که معمولا منبع اصلی سود عمده آنها بوده، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

اما مانند شرکت‌های نفتی بین‌المللی بزرگ هنوز نمی‌دانند که مدل کسب‌وکار جدیدشان برای یک آینده دوستدار محیط‌زیست چه خواهد بود. این شرکت‌ها با بهره‌برداری از فرصت‌های جدید سودآور برای تامین انرژی و کالا درآمدزایی می‌کنند و به انجام کسب‌وکارهایی می‌پردازند که دیگران موفق نشده‌اند شناسایی کنند یا آن را پرریسک ارزیابی کرده‌اند.

راسل هاردی، مدیر اجرایی ویتول اظهار کرد: پروژه‌های تجدیدپذیر به مقیاسی رسیده‌اند که آنها را فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذابی می‌سازد اما سرمایه زیادی برای شمار محدودی پروژه وجود دارد. یافتن پروژه مناسب با قیمت مناسب کار راحتی نیست.

تغییرات در صنعت خدمات مالی هم به جست‌وجو برای یافتن کسب‌وکار جدید، فوریت بخشیده است.

بانک فرانسوی ناتیکسیس نخستین بانکی بود که در سپتامبر برای قراردادهایی که دوستدار محیط‌زیست نیستند جریمه مالی داخلی تعیین کرد. این بانک اعلام کرد قراردادهایی که سبز طبقه‌بندی ‌شده‌اند حداکثر ۵۰ درصد کاهش در میزان سرمایه‌ای که بانک برای حمایت از آنها باید نگه دارد دریافت خواهند کرد و قراردادهایی که دوستدار محیط‌زیست نیستند و در رده قهوه‌ای طبقه‌بندی می‌شوند با افزایش ریسک مواجه می‌شوند.

با اقدام بانک مرکزی اروپا در حمایت از پروژه‌های سبز، سایر بانک‌های اروپایی بزرگ هم به دنبال برنامه‌های مشابه هستند.

تجارت برق یک راه برای بهره‌برداری از تغییر سمت به‌سوی انرژی‌های تجدیدپذیر است. شرکت‌های ویتول و مرکوریا تیم‌های برق قدرتمندی را در اختیار دارند اما سایر شرکت‌ها تازه شروع کرده‌اند. ترافیگورا نخستین میز تجارت برق و تجدیدپذیرها را در نوامبر و ژانویه گشود و گروه گانوور تجارت برق را با یک میز اختصاصی در لندن مجددا آغاز کرد.

 

فناوری‌های جدید انرژی تجدیدپذیر

ویتول یک گروه کاری داخلی برای بررسی فناوری‌های جدید انرژی تجدیدپذیر و راه‌های مشارکت در یک اقتصاد دارای کربن پایین‌تر را ایجاد کرده است.

ویتول در اکتبر اعلام کرد این شرکت ۳۰۰ میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری تجدیدپذیر اختصاص داده و تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه تخصیص داده شده است. همچنین یک مزرعه خورشیدی در آمریکا راه‌اندازی کرده و یک پروژه بادی از طریق یک جوینت ونچر با VLC Renewables در اوکراین دارد. این مزرعه بادی ۵۰۰ مگاوات برق تولید خواهد کرد و زمانی که تکمیل شود یکی از پنج ژنراتور بادی بزرگ جهان خواهد بود.

پروژه‌های مشابه وجود دارند اما هزینه‌های آنها برای استفاده گسترده بسیار بالاست.

زباله هم از پتانسیل درآمدزایی جدید برخوردار است. ویتول در چندین استارت آپ شامل شرکت‌هایی که زغال‌سنگ و زباله پلاستیکی را به سوخت تبدیل می‌کنند، سرمایه‌گذاری کرده است. در آیداهو در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کرده که با استفاده از فضله گاو روزانه ۷۰۰ هزار فوت مکعب بیومتان تولید می‌کند.

شرکت معدنکاری و بازرگانی گلنکور تولید زغال‌سنگ را محدود و با استفاده از برق‌آبی، باد و خودروهای برقی، تولید دیزل را در برخی از معادن دورافتاده خود کاهش داده است.

ترافیگورا و گلنکور روی مواد برای باطری خودروهای برقی متمرکزشده‌اند. ترافیگورا بر همین اساس در شرکت معدنکاری فنلاندی ترافیم برای تولید نیکل و کبالت سرمایه‌گذاری کرده است.

گروه گانوور هم قصد دارد صدها میلیون دلار برای کاهش انتشار کربن در سه پالایشگاه اروپایی خود سرمایه‌گذاری کند و یک واحد سوخت زیستی در یکی از پالایشگاه‌های خود اضافه کند که از هیدروژن مازاد استفاده خواهد کرد.

این شرکت پس‌ازاین که امسال دو کارخانه اسپانیایی را خریداری کرد که روغن‌های کهنه مانند روغن خوراکی را به سوخت زیستی تبدیل می‌کنند، به این حوزه متمرکز خواهد شد.

 


ثبت نظر

ارسال