شرایط استقرار واحدهای صنعتی در تهران تغییر می‌کند؟

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران می‌گوید که احتمال تغییر در سیاست‌های استقرار واحدهای صنعتی در پایتخت وجود دارد.
  • سه شنبه 1 بهمن 1398 ساعت 10:28

به گزارش ایسنا، با توجه انباشت قابل‌توجه سرمایه‌گذاری‌ها و استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی در استان تهران، در سال‌های گذشته سیاست‌هایی برای محدود کردن شرایط استقرار واحدها در این استان وضع‌شده تا شرایط برای سرمایه‌گذاری در دیگر استان‌های کشور فراهم شود.

هرچند این سیاست با هدف متوازن‌سازی توسعه در استان‌های مختلف کشور اجرایی شده اما برخی فعالان اقتصادی استان تهران معتقدند در صورت اصلاح نشدن برخی بخش‌های آن، مشکلاتی برای واحدهای صنعتی این استان به وجود خواهد آمد و این مسئله در جدیدترین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در استان تهران مطرح‌شده و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز بخش‌هایی از این انتقادات را پذیرفته است.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، در حال حاضر ۱۲ اولویت سرمایه‌گذاری برای این استان در نظر گرفته‌شده که شامل محصولات دارویی، فرآورده‌های تمیزکننده و بهداشتی، کالاهای بتنی و سیمانی، مشاوره و ساخت نرم‌افزار، تجهیزات پزشکی، انباره‌ها و باتری‌های اولیه، صنایع پیشرفته، پمپ‌ها، پوشاک، وسایل نقلیه موتوری، مبلمان و درنهایت، دباغی و پرداخت چرم می‌شود. البته رئیس سازمان صمت تهران گفته که سیاست بازدارنده‌ای برای جلوگیری از سرمایه‌گذاری در دیگر بخش‌ها وجود ندارد.

بااین‌وجود، بر اساس مقررات موجود صنایع مجاز برای استقرار در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران شامل صنایع نوین، مشاوره و ساخت نرم‌افزار، یونیت‌های دندانپزشکی، پوشاک، تولید چرم، پارافین، صنایع غذایی و ساخت پمپ‌های مرتبط با صنایع نوین می‌شود و این مسئله برای سرمایه‌گذاران ابهام‌هایی را به وجود آورده که آیا بهسازی واحدهای فعلی نیز شامل ممنوعیت‌های قانونی می‌شود یا خیر؟

در پاسخ به این ابهام فعالان بخش خصوصی، یدالله صادقی - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران- اعلام کرده که تعدیل در ضوابط مربوط به استقرار واحدهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، به دلیل حمایت از نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی ضروری است و در این رابطه طی مذاکراتی که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با سازمان محیط‌زیست تهران داشته، لایحه‌ای برای گشایش در این حوزه جهت ارائه به دولت آماده شده است و ازاین‌رو در صورت نهایی شدن این مذاکرات احتمالا تغییراتی در سیاست‌های فعلی به وجود خواهد آمد و در کنار اولویت‌های سرمایه‌گذاری اعلام‌شده، امکان نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی و صنعتی فعلی نیز به وجود می‌آید.


ثبت نظر

ارسال