ساختمان‌های پایتخت «برچسب انرژی» می‌گیرند

پنجره‌ایرانیان؛ مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با اشاره به صدور «برچسب انرژی» برای ساختمان‌ها گفت: این حق شهروندان است که بدانند ساختمان‌هایشان چه میزان انرژی مصرف می‌کنند.
  • سه شنبه 12 آذر 1398 ساعت 10:23

مهدی صالحی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد برچسب انرژی ساختمان‌ها در تهران با بیان اینکه به‌تازگی موضوعاتی همچون ذخیره‌سازی میانه و حداکثری انرژی در ساختمان‌ها در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان؛ موردتوجه قرار گرفته است؛ گفت: بر این اساس طراحان و سازندگان ساختمان‌های پایتخت می‌توانند برای نگهداشت انرژی در ساختمان‌هایشان از روش‌های مختلف استفاده کنند و بر همین اساس سازمان ملی استاندارد نیز شرکت‌هایی را در زمینه تعیین و ارائه برچسب انرژی ساختمان، تعیین کرده است.

به گفته وی، اگر ساختمانی بتواند برچسب انرژی را اخذ کند، این مهم در پایانکار ساختمان قید خواهد شد تا مردم بدانند این ساختمان در چه سطح مصرف انرژی قرار دارد.

صالحی این را هم گفت:‌ یکی از شعارهای سازمان ملل بحث انرژی و کاهش مصرف آن به‌خصوص انرژی‌های کربی است که بر همین اساس باید به سمت ساختمان‌های پایدار پیش برویم، به‌گونه‌ای که در معماری و ساخت یک ساختمان پایدار باید به موضوع مصرف کمتر انرژی و حتی تولید انرژی توجه شود.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید براینکه اخذ برچسب انرژی یک اختیار است و نه الزام، افزود: البته شهرداری تهران تنها در زمان ساخت می‌تواند بروی انتخاب مصالح استاندارد، تاکید بر استفاده از شیوه‌های نوین انرژی همچون انرژی‌های تجدیدپذیر و پیشنهاد نصب آبگرمکن‌های خورشیدی نظارت کند، اما نصب برچسب انرژی می‌تواند در راستای فرهنگ‌سازی استفاده از ساختمان‌های پایدار موثر باشد و این حق خریدار است که بداند ساختمانی که خریداری می‌کند، در چه حد مصرف انرژی است.


ثبت نظر

ارسال