خرید مسکن آماده ارزان‌تر از ساخت مسکن

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفت: در حال حاضر وضعیت ساخت‌وساز به‌گونه‌ای شده که مسکن آماده ارزان‌تر از ساخت یک واحد مسکونی برای سازنده خواهد بود.
  • یکشنبه 24 شهریور 1398 ساعت 10:27

به گزارش مشرق، در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود بخش مسکن و افت قیمت‌ها آیا سازنده‌ها و انبوه‌سازان تمایل خود را برای ساخت مسکن از دست داده‌اند یا خیر، گفت: تولیدکنندگان واقعی به هر قیمتی باشد به صنف خود وفادار هستند و حتی اگر بخش مسکن دچار رکود شود، واحدهای مسکونی پیش‌فروش را در موعد مقرر تحویل می‌دهند، اما در حال عده‌ای از سازندگان کوچک به دلیل نبود ثبات قیمت‌ها در هر مقطعی دچار ضرر و زیان می‌شوند.

وی با بیان اینکه سازندگان واقعی و تولیدکنندگان مسکن تا زمانی که واحدهای مسکونی خود به مرحله مناسبی برای پیش‌فروش نرسد از پیش‌فروش خودداری می‌کنند، گفت: به‌هرحال در سال‌های گذشته در دو مقطع زمانی تولیدکنندگان واقعی به سبب پیش‌فروش به‌نوعی ورشکسته شدند.

برزگر با اشاره به اینکه باوجود افزایش قیمت مصالح ساختمانی و کاهش ارزش پول ملی، تولیدکنندگان واقعی مسکن به صنف خود وفادار هستند و ساخت‌وساز را انجام می‌دهند، گفت: به نظر می‌رسد سال آینده نیز برای بخش مسکن اتفاق خاصی رخ ندهد، درحالی‌که قیمت مسکن تا حدودی روند نزولی پیدا کرده، این سازندگان واقعی بازهم پیش‌فروش مسکن را انجام می‌دهند.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان اینکه به‌هرحال در ماه‌های گذشته قیمت مسکن به شکل حباب افزایش‌یافته بود و حال این حباب تا حدودی ترکیده و تا حدودی در برخی مناطق شاهد کاهش قیمت مسکن هستیم، اظهار داشت: به دلیل رشد قیمت نهاده‌های مسکن، سازندگان کوچک اگر مسکن آماده خریداری کنند، ارزان‌تر از ساخت یک واحد مسکونی برای آن‌ها تمام خواهد شد.

برزگر در پاسخ به این سؤال که صدور پروانه‌های ساختمانی در این ماه‌هایی که رکود بخش مسکن را شاهد هستیم به چه شکل بوده است، گفت: وضعیت ساخت‌وساز فعلا به دلیل اینکه این ساخت‌وسازها در سال‌های گذشته انجام‌شده و پروانه ساختمانی آن‌ها اخذشده در حال انجام است،‌ اما این رکود باعث شده تا صدور پروانه‌های ساختمانی 35 تا 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه برخی سازندگان تا زمانی که واحد مسکونی آن‌ها به مرحله 70 درصد پیشرفت نرسد پیش‌فروش نمی‌کنند، گفت:‌ این سازنده‌ها قصد ندارند تجربه تلخ سال‌های قبل را مجددا تجربه کنند. برزگر ادامه داد:‌ اگر دولت می‌خواهد فاصله زیادی میان عرضه و تقاضا ایجاد نشود، باید سمت عرضه مسکن را تحریک کند و از سازندگان به‌نوعی حمایت و پشتیبانی کند، چراکه سال‌هاست تقاضا از عرضه پیشی گرفته و این‌یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در سنوات قبل بوده است. وی ادامه داد: به‌هرحال تورم اثر خود را در ساخت‌وساز گذاشته است و متأسفانه عوارض شهرداری و حتی انشعابات آب و برق رشد بالایی داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر قیمت متوسط ساخت مسکن به چه شکل است، گفت:‌ قیمت تمام‌شده مسکن طبق آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار افزایش‌یافته است، چراکه تا سه سال پیش متوسط قیمت تمام‌شده هر متر مسکن 800 هزار تومان بود، اما هم‌اکنون این عدد به 2 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است، پس بنابراین رشد قیمت تمام‌شده مسکن در قیمت نهایی یک واحد مسکونی تأثیرگذار است.

افت 70 درصدی معاملات مسکن و به‌تبع آن کاهش قیمت مسکن در برخی نقاط باعث شده تا سازنده‌ها این روزها با احتیاط بیشتری به ساخت‌وساز بپردازند. کارشناسان بر این باور هستند که فاصله عرضه و تقاضا در بخش مسکن زیاد است، بنابراین اگر دولت راهکاری برای کاهش این فاصله نیندیشد، در آینده شرایط سختی برای بخش مسکن حاکم خواهد بود.

 


ثبت نظر

ارسال