آغاز مقدمات ثبت‌نام مسکن طرح اقدام ملی

پنجره ایرانیان؛ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در خصوص جزئیات طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، عملیات اجرایی در هر سه بخش شهرهای جدید، بازآفرینی و بنیاد مسکن در حال انجام است و مقدمات ثبت‌نام نیز فراهم شده که جزئیات آن توسط مجموعه‌های مذکور اعلام می‌شود.
  • دوشنبه 11 شهریور 1398 ساعت 14:34

به گزارش ایسنا، علی نبیان روز دوشنبه 11 شهریور در نشستی خبری اظهار کرد: دولت تدبیر و امید تصمیم گرفت تا بحث رونق مسکن را از طریق ۴۰۰ هزار واحد مسکونی فراهم کند که دستور اجرای آن صادر شد. از این تعداد ۲۰۰ هزار در شهرهای جدید است که هم زمین و هم اجرای این موضوع توسط همکاران ما شهرهای جدید شکل می‌گیرد. از ۲۰۰ هزار واحد باقی‌مانده هم بخشی مربوط به شرکت بازآفرینی شهری و بخش دیگر به بنیاد مسکن مربوط می‌شود. زمین موردنیاز این بخش را ما تامین خواهیم کرد. شرکت بازآفرینی و بنیاد مسکن در شهرهایی که دارای زمین هستند از زمین‌های خودشان استفاده می‌کنند، در شهرهایی که فاقد زمین هستند سازمان ملی زمین و مسکن این مسئولیت را دارد که زمین موردنیاز را تامین کند.

وی با اشاره به پروژه بازآفرینی در حاشیه شهر چابهار گفت: وزیر راه و شهرسازی به همراه سازمان ملی، بنیاد مسکن، شرکت بازآفرینی شهری و دیگر مسئولان از این منطقه بازدید کردند که زمین مناسبی در اختیار همکاران ما در شرکت بازآفرینی قرار گرفته تا بتوانیم در آن منطقه بافت‌های ناکارآمد را احیا کنیم. بنیاد مسکن در این منطقه کار خود را آغاز کرده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: بعد از آماده‌سازی زمین، عملیات اجرایی آغاز می‌شود که سازندگان به‌عنوان شریک با ما قرار می‌بندند. بعد از اتمام عملیات آماده‌سازی، زمین برای ساخت مسکن آماده می‌شود. زمین در اختیار کسی قرار نمی‌گیرد که شاید در آینده مسکن بسازد بلکه در اختیار افرادی می‌گذاریم که شروع به ساخت کنند. از طرف مقابل ضمانت می‌گیریم که ظرف دو سال خانه را بسازد که اگر نتوانست جرائمی را در نظر می‌گیریم.

وی در پاسخ به شرایط ثبت‌نام طرح اقدام ملی گفت: در استان‌ها مجموعه بنیاد مسکن و اداره کل راه و شهرسازی استان‌ها در راستای اقدام ملی شروع به ساخت‌وساز می‌کنند. فعلا در حال فراهم کردن مقدمات ثبت‌نام هستیم. کسانی که به‌عنوان متقاضی می‌خواهند ثبت‌نام کنند نباید قبلا از مسکن دولتی استفاده کرده باشند و فرم «ج» آن‌ها باید سبز باشد.

 

برخلاف مسکن مهر زیرساخت‌ها مهیاست

نبیان با بیان اینکه مزیت پروژه اقدام ملی نسبت به مسکن مهر، آماده بودن زیرساخت‌های این طرح است، گفت: هدف این است که با تولید مسکن از رکود خارج شویم؛ وگرنه وظیفه دولت، ساخت مسکن نیست. دولت وظیفه دارد که شرایط را فراهم کند. بااین‌حال دولت ۴۰۰ هزار واحد را در نظر گرفت که بتوان به بخش مسکن رونق داد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در پاسخ به سوالی در خصوص رای دادگاه مبنی بر قلع‌وقمع زمین ۳۰۰۰ متری سعادت‌آباد گفت: به‌هرحال حکم قضایی صادر شده و باید اجرا شود. اگر تضییعی از حقوق دولتی صورت گرفته ما باید برگردانیم. ولی موقعی که حکم قضایی صادر می‌شود مکلفیم که حکم قضایی را اجرا کنیم.

 

مسکن مهر در سال جاری به اتمام می‌رسد

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خاطرنشان کرد: از اواخر سال گذشته و اوایل امسال، وزارت راه و شهرسازی پیگیری‌های جدی را برای تامین مسکن اقشار جامعه انجام داد. اولین مبحث، مسکن مهر بود که بتوانیم این پروژه را به اتمام برسانیم. در راستای این اقدام مهم، پروژه مسکن مهر سرعت گرفت. مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر مربوط به بنیاد مسکن است. در شهرهای جدید توسط شرکت عمران شهرهای جدید انجام می‌شود و شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر مربوط به سازمان ملی زمین و مسکن است.

وی افزود: هدف‌گذاری برای اتمام مسکن مهر در سال ۱۳۹۸ صورت گرفت که آن را دنبال می‌کنیم؛ مگر مسکن مهرهایی که دچار مشکلات حقوقی هستند که تکمیل آن‌ها ممکن است مقدار زمان بیشتری طول بکشد. البته تعداد این واحدها خیلی زیاد نیست.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: تعدادی از مساکن مهر در مناطقی ساخته‌شده که فاقد متقاضی است. در سال ۱۳۹۷ ردیفی در بودجه وجود داشت که برای این واحدها هماهنگی‌هایی با کمیته امداد و بهزیستی انجام شود. هرروز بر تعداد واگذاری واحدهای فاقد متقاضی به افراد متقاضی افزوده می‌شود. همچنین افزایش تسهیلات برای واحدهای نیمه‌تمام به ۴۵ و ۵۰ میلیون تومان صورت گرفته که وام ۵۰ میلیونی مربوط به شهر پردیس است.

 

در ایام نوروز ۲۵۲ رفع تصرف صورت گرفت

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اظهار کرد: در سه سال گذشته یگان حفاظت از اراضی ملی تشکیل شد که در سراسر کشور یگان داریم. اگر دخل و تصرف یا ساخت‌وساز غیرمجازی در ورود به زمین‌های دولتی انجام می‌شود در همان نقطه ابتدایی، پیگیری و برخورد می‌شود. به‌طور مثال ایام تعطیلات ازجمله نوروز و ایام محرم، زمانی است که زمین‌خواران سوءاستفاده می‌کنند. در ایام نوروز ۲۵۲ ورود غیرمجاز داشتیم که در تمام موارد با اقدام یگان، خارج شدند. از زمان تشکیل یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در انتهای سال ۱۳۹۴ تاکنون ۴۴۰۹ هکتار آزادسازی اراضی دولتی صورت گرفته که ارزش ۵۶۳۰ میلیارد تومان بوده است.

نبیان با اشاره به واحدهای افتتاح‌شده مسکن مهر گفت: از یک‌میلیون و ۱۹۰ هزار و ۲۱۵ واحد مربوط به شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر که در حوزه سازمان ملی زمین و مسکن است یک‌میلیون و ۱۹ هزار و ۶۱۷ واحد افتتاح‌شده و ۲۰ هزار و ۲۹۹ واحد آماده افتتاح است. حدود ۳۵ هزار و ۲۰۰ واحد فاقد متقاضی داشتیم و تعداد باقی‌مانده دچار درگیری حقوقی است.


ثبت نظر

ارسال