رکورد بهینگی مصرف انرژی سلول‌های خورشیدی شکسته‌ شد

پنجره‌ایرانیان: محققان ژاپنی توانستند کارایی مصرف انرژی تولیدشده در سلول‌های خورشیدی را به حداکثر میزان تئوری آن نزدیک کنند.
  • چهارشنبه 16 فروردین 1396

به گزارش ایسنا، پیش‌ازاین محققان دانشگاه نیوساوت ولز با استفاده از ایجاد مجموعه‌ای از سلول‌های خورشیدی توانستند حدود 40 درصد انرژی تابیده‌شده از خورشید را به برق تبدیل کنند؛ اما سلول‌های مصرف‌کننده بهینگی کمتری دارند و ازنظر تئوری، فناوری سیلیکون در بهترین حالت 29 درصد بازدهی دارد.

پیش‌ازاین میزان بهینگی در عمل 25.6 درصد بوده و محققان توانسته‌اند این میزان را به 26.3 افزایش دهند.

شاید افزایش 0.7 درصدی عدد بسیار کوچکی به نظر برسد؛ اما برای دستیابی به آن تلاش‌های علمی و فنی زیادی انجام‌شده است. محققان کمپانی کانه‌کو فاکتورهای مختلفی را برای افزایش بازده عملی سلول‌های مصرف‌کننده و نزدیک کردن آن به مقدار نظری در نظر گرفته‌اند.

مهم‌ترین عاملی که محققان ژاپنی روی آن کار کردند، کاهش میزان پرتوهای ازدست‌رفته بود و به این منظور آن‌ها با جابه‌جایی الکترودهای مقاومت پایین به عقب سلول توانستند میزان جذب فوتون‌های نور را افزایش دهند.

افزایش بهره‌وری این سلول‌ها تنها نتیجه نظری این تحقیق نبوده است؛ زیرا با توجه به اینکه در ساختار سلول‌ها تغییر زیادی داده نشده است، می‌توان به‌زودی نمونه‌های آن را در بازار مشاهده کرد.


ثبت نظر

ارسال