قیمت مسکن ثابت شد؛ معاملات بالا رفت

پنجره‌ایرانیان؛ گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران در مهرماه ۱۳۹۸ حاکی از آن است که شاخص ماهیانه قیمت ۰.۴ درصد و معاملات ۲۲ درصد افزایش داشته که از ثبات قیمت و رونق نسبی معاملات حکایت دارد.
  • شنبه 11 آبان 1398 ساعت 10:51

به گزارش ایسنا، پس از ارائه آمار تحولات بازار مسکن شهر تهران توسط دفتر اقتصاد مسکن، امروز بانک مرکزی نیز گزارش خود را ارائه کرد که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. مطابق این گزارش تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳۴۰۰ فقره رسید که نسبت به ماه قبل ۲۲ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده نیز ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۴۷.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، مطابق معمول بیشترین متوسط قیمت به منطقه یک معادل ۲۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر مترمربع و کمترین آن با ۵ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان در هر مترمربع به منطقه ۱۸ اختصاص داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۳.۷ و ۵۲.۷ درصد افزایش نشان می‌دهند.

رئیس‌کل بانک مرکزی، افزایش تعداد معاملات مسکن در کنار کاهش نرخ تورم را دو موضوع امیدوارکننده در اقتصاد ایران دانست. همچنین رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در شش‌ماهه دوم سال پیش‌بینی می‌کنیم معاملات مسکن به‌تدریج افزایش پیدا کند اما رشد قیمت نخواهیم داشت.

 

 

بیشترین تعداد معاملات در واحدهای کمتر از ۵ سال

در بین آپارتمان‌های فروخته‌شده واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۱.۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با مهرماه سال قبل حدود ۲.۶ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام‌شده برحسب مناطق نیز حاکی از آن است که در مهرماه ۱۳۹۸ از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۱ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.

مناطق ۲ و ۴ نیز به ترتیب با سهم‌های ۹.۱ و ۷.۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. درمجموع ۷۰.۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در مهرماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۷، ۱۵، ۱، ۱۴، ۸ و ۶) بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده ۲۹.۲ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

 

کارنامه بازار مسکن در هفت‌ماهه نخست

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در هفت‌ماهه سال ۱۳۹۸ به حدود ۳۵.۸ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن ۵۷.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده در تهران ۱۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال بل ۸۱.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

بیشترین تعداد معاملات در خانه‌های ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب قیمت یک مترمربع حاکی از آن است که در مهرماه ۱۳۹۸ واحدهای در دامنه قیمتی ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان به ازای هر مترمربع با سهم ۱۱.۹ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند. دامنه قیمتی ۶ تا ۷.۵ و ۹ تا ۱۰۵ نیز به ترتیب با اختصاص سهم ۱۱ و ۱۰.۴ درصدی در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند. در این ماه ۵۸.۳ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر تهران (۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان) معامله ‌شده‌اند.

 

واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر پیشتاز معاملات

از سوی دیگر توزیع فروانی واحدهای معامله‌شده برحسب زیربنا نشان می‌دهد بیشترین سهم به آپارتمان‌های ۵۰ تا ۶۰ مترمربع با سهم ۱۴.۲ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۶۰ تا ۷۰ متر و ۴۰ تا ۵۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳.۲ و ۱۱.۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. درمجموع در این واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۴.۵ درصد از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص دادند.

 

همتی: امید به اقتصاد و بازار مسکن بازگشت

رئیس‌کل بانک مرکزی اخیرا در یادداشتی اینستاگرامی در تحلیل نرخ تورم عمومی و همچنین بازار مسکن نوشت: افزایش ۲۲ درصدی معاملات مسکن در تهران می‌تواند نشانی از شروع روند کشوری آن و برگشت امید به اقتصاد کشور باشد. وی همچنین عنوان کرد: نرخ تورم ماهانه در مهرماه کاهنده بود و به ۰.۶ درصد رسید. از اسفند پارسال که تورم ماهانه به اوج خود یعنی ۵.۴ درصد رسید تا به امروز نرخ رشد ماهانه تورم به‌طور مداوم کاهنده بوده است و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نزی از اردیبهشت تاکنون به‌طور متوسط ماهانه چهار واحد درصد کاهش یافته که باعث شده نرخ تورم ۱۲ ماهه در مهرماه کاهش یابد.

 

رئیس اتحادیه املاک: ثبات قیمت در ماه‌های آینده قطعی است

همچنین رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره افزایش نسبی معاملات مسکن در مهرماه گفت: انتظار داریم با پایان یافتن محرم و صفر تعداد قراردادهای خریدوفروش مسکن افزایش پیدا کند اما رشد قیمت نخواهیم داشت. مصطفی قلی خسروی البته با اشاره به جهش حدود 200 درصدی قیمت مسکن طی دو سال گذشته اظهار کرد: قطعا نمی‌توان انتظار داشت آن‌طور که قیمت‌ها طی دو سال گذشته افزایش داشته، شاهد کاهش 100 تا 200 درصدی قیمت‌ها باشیم و توصیه می‌کنیم متقاضیان مصرفی به‌تدریج اقدام به خرید کنند.


ثبت نظر

ارسال