صنعت شهر در اشتهارد تهران تاسیس می‌شود

پنجره‌ایرانیان؛ مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از انجام مطالعات و شناسایی نقاط مناسب برای شهرک‌سازی در خوارزمی پاکدشت، اعتمادیه پرند و ملارد واقع در استان تهران خبر داد.
  • سه شنبه 24 بهمن 1402 ساعت 23:54

ارسلان مالکی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به توضیح اقدامات انجام شده در زمینه تأمین زمین برای نهضت ملی مسکن به روش‌های مختلف پرداخت.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن توضیح داد: در طرح نهضت ملی مسکن چند روش برای تأمین زمین تعریف شده که یکی از آن‌ها شناسایی اراضی چسبیده به محدوده شهر و الحاق آن به محدوده شهرهای موجود برای ساخت واحدهای مسکونی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یکی از روش‌های جدید در طرح نهضت ملی مسکن، شهرک‌سازی است که بر اساس آن، خارج از حریم شهر، مکانی برای ایجاد یک شهرک مستقل به‌منظور ساخت‌وساز با شرایط خاص و تراکم کم شناسایی می‌شود تا اگر کسی بخواهد بافاصله منطقی از شهر، سکونتگاه ویلایی داشته، این امکان فراهم شود.

او افزود: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی علاوه بر استفاده از سایر روش‌ها برای شناسایی ۵۰ نقطه به‌منظور ساخت‌وساز به این شکل اقدام کردیم.

به گفته مالکی در حال حاضر ۵۰ نقطه شناسایی‌شده و بیش از ۲۳ نقطه در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب‌شده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن یادآور شد: سایر نقاط نیز در مراحل مختلف قرار دارد و یزد و قم دو استانی هستند که ساخت‌وساز در قالب شهرک در آن‌ها آغازشده است.

او افزود: در تهران نیز مطالعات و شناسایی نقاط مناسب برای شهرک‌سازی آغازشده و تاکنون در خوارزمی پاکدشت، اعتمادیه پرند، ملارد و... شناسایی اراضی انجام‌شده است.

 

مکان‌یابی ۲۷ نقطه ساحلی برای سکونت،‌ سرمایه‌گذاری و اشتغال

مالکی درباره موضوع سکونتگاه‌های ساحلی بابیان اینکه متولی این امر شرکت عمران شهرهای جدید است، گفت: این سیاست در شورای عالی مسکن مصوب شد که ۲۷ نقطه ساحلی در سواحل جنوب شناسایی و مکان‌یابی شود که جنبه سکونت، سرمایه‌گذاری و اشتغال دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: امکان‌سنجی این ۲۷ نقطه در شورای عالی مصوب و به استان ابلاغ شد تا مراحل بعدی را طی کند.

 

اختصاص زمین برای ساخت بیش از ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در صنعت شهرها

او در ادامه به موضوع صنعت شهرها اشاره کرد و توضیح داد: تاکنون زمین به استعداد ساخت بیش از ۱۱۰ هزار واحد به صنعت شهرها اختصاص داده‌شده و در بخشی از آن‌ها در شهرهایی مثل ماهشهر (استان خوزستان) و خواف (جنوب شرقی استان خراسان رضوی، کلنگ‌زنی و آماده‌سازی شروع‌شده است.

به گفته مالکی شهرهایی مثل خواف باوجود صنایع بزرگ و فعال، ظرفیت شهرک‌سازی برای کارکنان صنایع را دارند.

 

ایجاد صنعت شهر در اشتهارد تهران

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در تهران هم تلاش می‌کنیم در یکی از شهرهای اطراف مثل اشتهارد تأمین اراضی مناسب در قالب صنعت شهرها انجام شود.

او صنعت شهر را مهم‌ترین رویکرد دولت سیزدهم برای استفاده از مشارکت واحدهای تولیدی و صنعتی در فرآیند تامین زمین کارکنان و کارگران آن‌ها دانست و گفت: در این راستا دولت تسهیلات و تخفیف‌ها و مجوزهای لازم را تامین و ابلاغ می‌کند و واحدهای تولیدی در تامین زمین و احداث واحدهای مسکونی کارکنان خود مشارکت خواهند داشت.


ثبت نظر

ارسال