اتمام ساخت بزرگ‌ترین طرح تولید شمش آلومینیوم در ایران

پنجره ایرانیان؛ مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کنفرانس سرمایه‌گذاری چین و در آستانه سفر رئیس‌جمهوری به آن کشور اعلام کرد: ۵ میلیارد دلار از فاینانس ۲۰ میلیارد دلاری بین ایران و چین در بخش معدن و صنایع معدنی ایران صرف شده است.
  • دوشنبه 21 خرداد 1397 ساعت 12:3

به گزارش ایرنا، «مهدی کرباسیان» در کنفرانس سرمایه‌گذاری چین در پکن تصریح کرد: از مجموع فاینانسی که بین ۲ کشور فعال‌شده، پنج میلیارد دلار مربوط به حوزه معدن و صنایع معدنی است به‌طوری‌که چهار میلیارد دلار از این رقم در پروژه‌هایی که ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی در دست دارد، سرمایه‌گذاری شده است.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد محدودیت‌های بین‌المللی تاثیر چندانی بر عملکرد طرف‌های چینی و همکاری با ایران ندارد و این شرکت‌ها، علاقه‌مند به توسعه همکاری با بخش معدن و صنایع معدنی ایران به‌ویژه ایمیدرو هستند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: تمایل به توسعه همکاری‌ها با شرکت‌های چینی در حوزه فاینانس و سرمایه‌گذاری هستیم.

وی در این کنفرانس با برشمردن طرح‌های توسعه‌ای ایران در این حوزه و سرمایه‌گذاری‌های موردنیاز تاکید کرد: این پروژه‌ها فرصت جدید برای توسعه روابط دو طرف فراهم کرده است.

 

برنامه جدید سالکو

وی همچنین از برگزاری جلسه‌ای با مدیرعامل ان اف سی (شرکت فلزات غیر آهنی چین) خبر داد و گفت: در این نشست طرف چینی از اتمام عملیات ساخت پروژه آلومینیوم جنوب – به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح تولید شمش آلومینیوم در ایران- تا پایان امسال خبر داد.

کرباسیان افزود: طرح آلومینیوم جاجرم نیز در سال جاری وارد مدار تولید می‌شود به‌گونه‌ای که شاهد راه‌اندازی دو کارخانه آلومینیوم در تولید شمش خواهیم شد.

کرباسیان اظهار داشت: مدیرعامل این شرکت باهدف اجرای یک مرحله‌ای فاز دو و سه سالکو (آلومینیوم جنوب)، به ایران می‌آید به‌طوری‌که فاز ۲ به ظرفیت ۶۰۰ هزار تن اجرایی شود.

وی افزود: پروژه آلومینای خلیج‌فارس و بوکسیت گینه نیز در سفر آتی مدیرعامل اِن اف سی در دستور کار قرار دارد که آن ۲ پروژه نیز اجرایی شود.

 

بسته جدید مالی در سفر رئیس‌جمهوری به چین

رئیس هیات عامل ایمیدرو درعین‌حال گفت: سفر این هفته رئیس‌جمهور به چین و دیدار با «شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری آن کشور، راه‌های توسعه روابط به‌ویژه بخش اقتصادی را افزایش خواهد داد.

کرباسیان افزود: این دیدار دریچه‌ای جدید برای بسط روابط ایران و چین خواهد بود.

وی خبر داد: قرار است بسته جدید فاینانس بین دو کشور مطرح شود که فرصت مناسبی برای بخش معدن و صنایع معدنی ایران برای بهره‌گیری از این منابع جدید مالی است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین اظهار داشت: در دیداری که با شرکت بزرگ چینی انرژی چاینا برگزار شد این شرکت خواهان فاینانس و نیز سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ایران دارد.

به گفته کرباسیان، خطوط انتقال آب، راه‌آهن، احداث نیروگاه و تامین تجهیزات ازجمله موارد موردعلاقه طرف چینی است.

وی افزود: مقررشده تیمی از طرف شرکت چینی باهدف بررسی پروژه‌ها و شرایط همکاری به ایران اعزام شود.

سازمان همکاری شانگهای که ابتدا در سال ۲۰۰۱ با شش عضو شکل گرفت و سپس با حضور هند و پاکستان به هشت عضو افزایش یافت یکی از جامع‌ترین سازمان‌های منطقه‌ای دنیاست سازمانی که کارشناسان از آن به‌عنوان ناتوی شرقی یاد می‌کنند.

هجدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای روزهای ۹ و ۱۰ ژوئن امسال برابر ۱۹ و ۲۰ خرداد در شهر ساحلی «چینگ دایو» واقع در استان شاندونگ در شرق چین برگزار می‌شود.

مبارزه با تروریسم، مبارزه با جرایم مواد مخدر و فرامرزی، همکاری برای مقابله با انشعاب طلبی و افراط‌گرایی از محورهای مهم اجلاس است.

در کنار این مسائل موضوع تجارت چندجانبه در جهان، مقابله با یکجانبه گرایی تجاری جهانی، حراست از برجام به‌عنوان یک سند بین‌المللی، حاکمیت قانون در دنیا و همکاری در اجرای طرح‌های راه ابریشم در دستور کار نشست است.

قرار است در پایان اجلاس سران این کشورها یک بیانیه مشترک بانام بیانیه چینگ دائو منتشر کنند.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران نیز به دعوت «شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین به همراه «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «بیژن زنگنه» وزیر نفت و «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصاد و دارایی، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری و «ولی‌الله سیف» رئیس‌کل بانک مرکزی، صبح امروز عازم چین شد.‌

 


ثبت نظر

ارسال