صادرات بیش‌ازحد؛ عامل کمبود آلومینیوم در بازار

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم خاطرنشان کرد: به علت رشد نرخ ارز و افزایش تمایل فعالان صنعت آلومینیوم به صادرات محصولات خود، با کاهش عرضه این کالا در بازار مواجهیم.
  • شنبه 10 دی 1401 ساعت 12:16

هوشنگ گودرزی رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در گفتگو با خبرگزاری آنا ظرفیت تولید آلومینیوم کشور را ۷۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: تا یک سال و نیم آینده حداقل با ۳۰۰ هزار تن افزایش تولید یکی از شرکت‌های بزرگ داخلی، میزان تولید آلومینیوم کشور به یک‌میلیون تن خواهد رسید.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران آینده تولید این محصول فلزی را روشن برشمرد و خاطرنشان کرد: درباره میزان تولید آلومینیوم می‌توانیم به برنامه ترسیم شده افق ۱۴۰۴ دست یابیم که معادل تولید یک و نیم میلیون تن آلومینیوم در سال خواهد بود.

این فعال صنایع فلزی اظهار کرد: سرانه مصرف آلومینیوم کشور نسبت به دنیا بسیار پایین است. البته پیش‌بینی‌ها حاکی است میزان مصرف داخلی این محصول در ۴ سال آینده حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

گودرزی با اشاره به ناچیز بودن میزان مصرف داخلی محصولات آلومینیومی عنوان کرد: بخش اعظم تولیدات آلومینیوم به ترکیه و چین صادر می‌شود. ضمن اینکه بخشی از صادرات آلومینیوم تولید داخل با آلومینا (ماده اولیه تولید آلومینیوم) تهاتر و بخشی ارز حاصل از صادرات این کالا، صرف سرمایه‌گذاری، تامین قطعات و مواد موردنیاز خط تولید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حداکثر ۳۵۰ هزار تن از تولید آلومینیوم کشور در داخل مصرف می‌شود؛ ۵۰ درصد آن نیز به قیمت ۲۴۰۰ دلار در هر تن صادر می‌شود که ارزآوری ۸۴۰ میلیون دلاری برای کشور در پی دارد.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران چالش‌ صنایع بالادستی و پایین‌دستی این صنعت را تامین انرژی دانست و تصریح کرد: در زمستان‌ها به دلیل کاهش سهمیه گاز صنایع با کمبود گاز و در تابستان‌ها با کمبود برق موردنیاز صنایع مواجهیم که «حجم تولید» فعالان این صنعت را با تهدید روبه‌رو می‌کند.

این فعال صنعت آلومینیوم اضافه کرد: مشکل اصلی ما در صنایع بالادستی آلومینیوم، تامین آلومینا به‌عنوان نهاده اصلی تولید شمش آلومینیوم است؛ در صنایع پایین‌دستی نیز تأمین شمش آلومینیوم از سوی تولیدکنندگان محصولات نهایی آلومینیومی مانند دروپنجره به‌سختی انجام می‌شود. بااینکه در تولید شمش آلومینیوم رشد حاصل داشته‌ایم، اما به دلیل رشد نرخ ارز بیشتر تولید داخل صادر می‌شود و این مسئله، شمش آلومینیوم را در بازار داخل کمیاب کرده است.


ثبت نظر

ارسال