سندیکا خواستار شفافیت در عرضه و قیمت‌گذاری آلومینیوم شد

پنجره‌ایرانیان؛ سندیکای صنایع آلومینیوم خواستار شفافیت در نحوه عرضه و قیمت‌گذاری آلومینیوم در بورس کالا شد.
  • سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 11:36

به گزارش فلزات آنلاین،‌ پس از مدت‌ها که فرمول قیمت‌گذاری شمش آلومینیوم در بورس کالا با ارز دولتی یعنی دلار ۴۲۰۰ تومان تعیین شده بود و در این فرمول ضریب ۱۰ درصدی به این قیمت اضافه می‌شد ولی حتی پس از تغییر مبنای دلار از دولتی به نیمایی همچنان این ضریب در فرمول وجود داشت که با توجه به نزدیک شدن قیمت ارز آزاد و ارز نیمایی عملاً خریداران بایستی حدود ۲۰۰ دلار بالاتر از قیمت جهانی، آلومینیوم را از بورس کالا تهیه می‌کردند.

این موضوع و همچنین انتظار کاهش شدن قیمت دلار سبب شد تا تقاضا برای شمش آلومینیوم در بورس کالا به‌شدت افت کند و عرضه‌ها عملاً با تقاضایی روبرو نمی‌شدند.

شرکت‌های عرضه‌کننده که نیاز به نقدینگی داشتند و متوجه شرایط بازار نیز شده بودند تصمیم گرفتند تا ضریب ۱۰ درصد را حذف نمایند و سه هفته این روند ادامه داشت تا اینکه در هفته ابتدایی بهمن‌ماه مجدداً قیمت پایه را با همان فرمول سابق محاسبه نموده و پنج درصد تخفیف در آن اعمال کردند.

این تعیین سلیقه‌ای قیمت‌ها سبب سردرگمی خریداران شده و انتظار دارند با یک قالب و فرمول ثابت بتوانند روند قیمت‌ها را دنبال نمایند.

در همین رابطه روز شنبه ۴ بهمن‌ماه جلسه فوق‌العاده هیئت‌مدیره سندیکا در خصوص بررسی وضعیت بازار آلومینیوم و نحوه توزیع و قیمت‌گذاری تشکیل شد. در این جلسه ضمن تشریح وضعیت عرضه و تقاضای بازار آلومینیوم، نحوه قیمت‌گذاری موردبررسی قرار گرفت.

در این جلسه پیرامون فرمول قیمت‌گذاری و نحوه قیمت‌گذاری آلومینیوم در بورس کالا طی سه هفته گذشته مباحثی مطرح شد و پس از بررسی‌ها مقرر شد جلسه‌ای با حضور اسملترها و نمایندگان عرضه‌کنندگان به‌منظور رسیدن به یک فرمول متناسب با وضعیت بازار برگزار گردد. همچنین مقرر شد جلسه‌ای با مدیران بورس کالا برای ایجاد یک وحدت رویه در نظام عرضه و تقاضا و نحوه قیمت‌گذاری و تعیین فرمول پایه عرضه برگزار شود.

از دیگر مسائلی که در این جلسه موردبررسی قرار گرفت عرضه‌های اعتباری در بورس کالا بود و مقرر شد در جلسه آتی با اسملترها در خصوص عرضه‌های اعتباری پیشنهاد شود که در نرخ بهره‌ها تجدیدنظر شود و در صورت امکان جهت ایجاد انگیزه در واحدهای صنایع پایین‌دستی و رونق صادرات عرضه‌های اعتباری با نرخ بهره پایین‌تر در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

همچنین با توجه به وضعیت بازار و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بایستی میزان عرضه‌های هفتگی و مستمر تا پایان سال ادامه‌دار باشد.

شایان‌ذکر است در حدود یک ماه پیش سندیکا پیشنهادهای خود را متناسب با شرایط روز بازار به سازمان ایمیدرو و وزارت صمت ارائه داده است که مورد تایید قرار گرفت ولی با توجه به تغییر و تحولات در معاونت معدنی وزارت صمت و سایر ارگان‌ها ازجمله ستاد تنظیم بازار متاسفانه ابلاغ این مصوبات تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفت و پس‌ازآن هنوز هیچ نهاد و ارگان تصمیم‌گیر در این مورد هیچ‌گونه تصمیمی اتخاذ و ابلاغ نکرده است.

همچنین در گزارش‌های سندیکا این موضوع عنوان شد که قبل از این جلسه هم تلاش‌های زیادی برای برگزاری جلسه با اسملترها صورت گرفته است که متاسفانه همراهی‌های لازم از طرف اسملترها انجام نشده است.

امید است برای جلسه آتی این همکاری صورت گیرد، چراکه سرخوردگی و سردرگمی بازار در روزهای پایانی سال که نقدینگی موردنیاز شرکت‌های بالادستی است موجب خواهد شد تقاضا در بورس رو به کاهش بگذارد و معاملات کم‌رمق برای صنعت آلومینیوم چه بالادستی و پایین‌دستی مناسب نخواهد بود.


ثبت نظر

ارسال