مدیر تولید گلبار پروفیل: با کمبود مواد اولیه مواجه نیستیم

پنجره‌ایرانیان؛ مدیر تولید شرکت گلبار پروفیل گفت: به خاطر افزایش قیمت‌ها که تحت تاثیر تحریم‌ها و جهش نرخ ارز رخ داده، هزینه‌های تولید افزایش یافته اما خوشبختانه مواد اولیه آلومینیومی موردنیاز شرکت همیشه در دسترس بوده است زیرا عمده آن از منابع داخلی تامین می‌شود.
  • سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 11:25

محمد گل‌محمدی در گفتگو با فلزات آنلاین، اظهار داشت: شرکت گلبار پروفیل در زمینه ریخته‌گری آلومینیوم، تولید پروفیل و مقاطع آلومینیومی فعالیت دارد و از رنگ الکترواستاتیک (پودری) برای محصولات خود استفاده می‌کند. این شرکت دارای ظرفیت تولید سالانه سه هزار و 500 تن است.

وی مطرح کرد: جهش قیمت‌ها، تولید را برای این شرکت به‌شدت مشکل ساخت و این مجموعه در فروش و سوددهی متحمل فشارهای سنگینی شد زیرا طبق تعهدات خود در قبال مشتریان باید محصول را با همان قیمت ذکرشده در قرارداد به فروش می‌‌رساندیم اما هرروز بر قیمت‌ مواد اولیه افزوده شد و هزینه‌های تولید بالا رفت و همین امر سبب ضرردهی این شرکت شد. البته گفتنی است که شیوع بیماری کرونا تاثیر بسزایی بر فعالیت شرکت نداشت؛ چراکه با رعایت اصول بهداشتی به‌راحتی از شیوع آن بین افراد کارخانه جلوگیری کردیم و در خصوص افزایش قیمت‌ها نیز باید گفت که تاثیر نرخ ارز بیشتر از شیوع کرونا بوده است.

مدیر تولید شرکت گلبار پروفیل در پاسخ به این سوال که ماده اولیه خود را از چه منابعی تامین می‌کنید، گفت: بیلت‌های موردنیاز خود را از شرکت‌های ایرالکو و المهدی خریداری می‌کنیم زیرا بیلت‌های آلیاژی 6063-7 این شرکت‌ها ازنظر استانداردهای جهانی، کیفیت مطلوبی را دارد و برای تولید پروفیل‌ها و مقاطع آلومینیومی کارآمد هستند. در کنار این مواد اولیه، بیلت‌های تبدیلی (بازیافتی) نیز خریداری می‌کنیم اما عمده خرید همان بیلت‌های خالص است.

گل‌محمدی درباره تکنولوژی مورداستفاده این شرکت، بیان کرد: در شرکت گلبار پروفیل، دو دستگاه پرس اکستروژن 8 اینچ، خط رنگ 40 متری کوره رنگ، خط تمام‌اتوماتیک DC، کوره هوایی و خط آبکاری وجود دارد. وجه تمایز این شرکت در به‌روز بودن تمام دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های خطوط تولید و همچنین فعالیت اتوماتیک آن‌ها است. کلیه خطوط تولید به‌صورت اتومات فعالیت دارند اما در عمده شرکت‌های دیگر، خطوط تولید وابسته به نیروی انسانی است.

وی در خصوص فعالیت تجاری مجموعه در حوزه بین‌المللی، عنوان کرد: بخشی از شمش آلومینیومی موردنیاز خود را از کشور عراق وارد می‌کنیم. پروفیل آلومینیومی این شرکت نیز به کشور افغانستان صادر می‌شود.

مدیر تولید شرکت گلبار پروفیل در پاسخ به سوالی در ارتباط با اثر تحریم‌ها بر فعالیت شرکت، خاطرنشان کرد: در تامین مواد اولیه موردنیاز خود در حال حاضر به کمبود برنخورده‌ایم اما به خاطر افزایش قیمت‌ها که تحت تاثیر تحریم‌ها و جهش نرخ ارز رخ داده، هزینه‌های تولید افزایش یافته است. خوشبختانه مواد اولیه آلومینیومی موردنیاز شرکت همیشه در دسترس بوده است زیرا عمده آن از منابع داخلی تامین می‌شود.

وی در ارتباط با برنامه‌های توسعه‌ای شرکت گلبار پروفیل، اذعان کرد: از سال گذشته برای ایجاد یک خط تولید جدید در این کارخانه برنامه‌ریزی شده و در حال حاضر، بخشی از این طرح نیز پیاده‌سازی و اجرا شده است. تولید مقاطع و پروفیل‌های با کیفیت بالاتر و با آلیاژهای متفاوت در دستور کار شرکت قرار دارد که امیدوار هستیم در آینده نزدیک به وقوع بپیوندد.

گل‌محمدی در مورد کاهش معاملات شمش آلومینیومی در بورس کالا، تشریح کرد: متاسفانه شمش آلومینیومی در بازار بورس تقریبا بین 6 تا 7 هزار تومان گران‌تر از بازار آزاد عرضه می‌شود. شمش آلومینیومی موجود در بازار آزاد، کیفیتی مشابه شمش عرضه‌شده در بورس کالا دارد و نه‌تنها دسترسی به آن نیز آسان است بلکه به هر میزان می‌توان خریداری کرد و حداقلی برای آن تعیین نشده است. این امر تاثیر چندان خوبی در فروش محصولات شرکت‌هایی که ماده اولیه خود را از بورس کالا تامین می‌کند ندارد زیرا آن‌ها به دلیل اینکه شمش آلومینیومی را گران‌تر از بازار آزاد خریداری می‌کنند، مجبور هستند تا پروفیل تولیدی را نیز گران‌تر بفروشند اما با توجه به اینکه مشتریان به هزینه تولید دقت ندارند و تنها قیمت نهایی را ملاک قرار می‌دهند، از خرید پروفیل گران‌‌تر امتناع می‌کنند. به‌این‌ترتیب، این عدم همخوانی قیمت شمش آلومینیومی در بورس کالا و بازار آزاد، موجب کاهش معاملات آلومینیومی در بورس کالا و همچنین کاهش فروش برخی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات آلومینیومی شده است.


ثبت نظر

ارسال