استفاده از پانل‌های آلومینیومی در ساخت نیروگاه خورشیدی دوبی

پنجره‌ایرانیان؛ اداره آب و برق دوبی (DEWA) گزارشی از پیشرفت ساخت اولین برج خورشیدی خود در پارک انرژی این کشور ارائه کرده است. هزینه احداث این پارک انرژی 13.6 دلار برآورد می‌شود.
  • چهارشنبه 10 مهر 1398 ساعت 10:22

به گزارش پنجره‌ایرانیان به‌نقل از هوشمند‌نیوز، در این پارک انرژی بلندترین برج خورشیدی جهان به ارتفاع ۲۶۰ متر ساخته شده که قادر است ۱۵ ساعت انرژی حرارتی را به‌مدت ۱۵ ساعت ذخیره کند. این برج بزرگ‌ترین مخزن نگهداری حرارتی در جهان محسوب می‌شود.

این نیروگاه بخشی از فاز چهارم پروژه احداث نیروگاه‌های متعدد فتوولتائیک در دوبی است. قرار است در این پارک انرژی، ۹۵۰ مگاوات انرژی تولید شود که ۶۰۰ مگاوات از طریق پارابولیک، 600 مگاوات از طریق برج انرژی و ۲۵۰ مگاوات از طریق پانل‌های فتوولتائیک تامین خواهد شد. در این پارک انرژی مجموع ۱۲۸ برج انرژی احداث شده است.

حضور فلز آلومینیوم در این پارک انرژی کاملاً به چشم می‌خورد به‌طوری‌که پانل‌های فتوولتائیک بخشی از برج‌ها همگی از جنس آلومینیوم هستند.

در این پارک هزینه تولید برق 7.3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت است که پایین‌ترین هزینه تولید برق در جهان محسوب می‌شود. هزینه تولید برق در بخش فتوولتائیک، 2.4 به ازای هر کیلووات ساعت است که خود رکورد کمترین هزینه تولید برق در جهان می‌باشد. قرار است ظرفیت نهایی تولید انرژی خورشید در این پارک به ۵ گیگاوات برسد. این پروژه تا سال ۲۰۳۰ نهایی خواهد شد.

در برج خورشیدی مشابه که در مراکش در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، تنها ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی برای مدت ۳ ساعت وجود دارد.

تکمیل فاز سوم، هدف بعدی اداره آب و برق دوبی است که با تکمیل این فاز، امکان تولید ۸۰۰ مگاوات برق فتوولتائیک وجود خواهد داشت. این فاز تا سال ۲۰۲۰ تکمیل خواهد شد، اولین بخش از این فاز به ظرفیت ۲۰۰ مگاوات، پیش‌ازاین راه‌اندازی شده و هم‌اکنون به شبکه متصل است.


ثبت نظر

ارسال