دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران:

امنیت و شفافیت چرخه تولید آلومینیوم زیر چتر بورس کالا

پنجره‌ایرانیان؛ بازار آلومینیوم یکی از معدود بازارهایی است که طی ماه‌های اخیر در گیرودار تحریم و نوسان نرخ ارز، بازاری امن و قابل‌اطمینان برای فعالان و علاقه‌مندان آن به شمار می‌رود و آن‌هایی که دستی در این بازار دارند، خوب می‌دانند که مدیریت این بازار در شرایط سخت با کمک نهادهای مختلف و بازارهای کلان اقتصادی مانند بورس کالا امکان‌پذیر است.
  • دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 10:52

به گزارش سنا، در همین رابطه ابوالفضل رضایی دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: شرکت‌های تولیدکننده در این صنعت مانند آلومینیوم ایران پیش از افزایش تحریم‌های اخیر، بازهم به‌دفعات این شرایط را تجربه کرده‌اند اما نکته در این است که تحریم‌ها تاثیر زیادی در بخش آلومینیوم ندارد؛ البته می‌تواند مقداری از هزینه‌های اولیه تولید را افزایش دهد اما با تجربه‌ای که در دور زدن آن‌ها داشته‌ایم، موفق به مهار آن و کاهش هزینه‌هایی مانند حمل‌ونقل و پودر آلومینیوم شدیم.

وی افزود: فعالان و تولیدکنندگان صنعت آلومینیوم، بخش عمده‌ای از مواد اولیه تولیدی را از خارج کشور تامین می‌کردند و در مواقعی که تحریم‌ها محدودیت بیشتری همراه داشت، از شیوه‌های تهاتر با برخی واردکنندگان استفاده می‌شد.

دبیر سندیکای آلومینیوم به نقش بورس کالا در رونق صنایع آلومینیومی اشاره و اظهار می‌کند: بورس کالا شفافیت قابل قبولی برای تولید و توزیع مواد اولیه آلومینیوم ایجاد کرده و در حال حاضر امنیت و اطمینان از ویژگی‌های بازار آلومینیوم است.

به گفته رضایی اگر بورس بتواند با اتخاذ سازوکارهایی در حوزه تامین نقدینگی و سرمایه در گردش به بخش سرمایه در گردش کمک کند درواقع راهگشای بخش تولید خواهد بود که البته ابزارهایی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم با ورود صنایع به این حوزه‌ها روند تامین مالی آسان‌تر شود.

دبیر سندیکای آلومینیوم در ادامه به روند تامین نیاز صنایع پایین‌دستی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط ارزی و افزایش برخی از مواد اولیه تولیدی، صنعت آلومینیوم ایران نمی‌تواند به‌تنهایی مواد اولیه موردنیاز را تامین کند و نیاز به شرکت‌هایی دارد که در این زمینه فعالیت دارند.

رضایی به آماری در این زمینه اشاره و اظهار کرد: ما در شرکت ایرالکو برای یک سال نیازمند تولید ۳۶۰ هزار تن آلومینیوم هستیم و اکنون با توجه به اینکه ظرفیت تولید هر دیگ ۴ هزار تن بوده و شرکت ایرالکو ۱۲۰ هزار تن تولید دارد، هنوز تا مقدار موردنیاز فاصله داریم و باید با افزایش ظرفیت، آن را تامین کنیم؛ البته ناگفته نماند که ایرالکو درمجموع واحدهای تولیدی که در اختیار دارد حدود ۱۹۰ هزار تن در طول سال تولید می‌کند اما تنها ۱۲۰ هزار تن از این مقدار به شمش آلومینیوم اختصاص دارد و جوابگوی بازار داخل نخواهد بود.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران به نقش دولت در بهبود وضعیت صنایع پایین‌دستی اشاره کرد و افزود: دولت با ایجاد راهکاری برای این صنایع می‌تواند به حفظ آن در مدار تولید کمک کند. ایجاد تسهیلات و مرتفع شدن برخی موانع به‌منظور واردات ورق و شمش‌های ضایعاتی از کشور عراق و استفاده از آن در روند تولید، راهکار پیشنهادی این فعال صنعت آلومینیوم کشور است.

رضایی تاکید کرد که روش فوق می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید و قیمت تمام‌شده، در خلأ تولید بخش‌هایی مانند لوازم‌خانگی مورداستفاده قرار گیرد و بخشی از قطعات از طریق همین ضایعات تأمین شود.

وی مزیت اصلی واردات ورق و شمش ضایعاتی را افزایش ظرفیت تولید عنوان کرد و ادامه داد: با تلفیق همین ضایعات و شمش‌های آلومینیومی می‌توان به ۵۰ هزار تن ظرفیت تولید بیشتر هم دست‌یافت؛ فقط باید دولت در یک استراتژی به ورود این شمش‌ها کار را برای واحدهای تولیدی تسهیل کند.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم گفت: دولت می‌تواند با ایجاد چنین بستری به افزایش صادرات هم کمک کند و صادرات را در قبال واردات انجام دهد و تهاتر داشته باشد.


ثبت نظر

ارسال