ضعف در نظارت بر اجرای نماهای مصوب

پنجره‌ایرانیان؛ معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 4 تهران با تاکید بر اینکه شهرداری تهران با ایجاد کمیته‌های نما گام موثری در بهینه‌سازی نمای ساختمان‌ها برداشته است، گفت: بااین‌حال کماکان ضرورت حضور افراد صاحب‌نظر در کمیته‌های نما احساس می‌شود.
  • سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 ساعت 13:41

محمدرضا آراسته در گفت‌وگو با صما، با بیان اینکه مناسب‌تر است تا افراد حاضر در کمیته‌های نما از سوی مهندسان و افراد صاحب صلاحیت در این حوزه انتخاب شوند، اظهار داشت: درخصوص نحوه اجرای نماهای تایید شده، در برخی موارد کاستی‌هایی در نظارت بر اجرای آن ملاحظه می‌شود که امید است با نظارت بیشتر، شاهد اجرای بهتر نماهای مصوب در راستای رسیدن به شعار تهران شهری برای همه باشیم.

به گفته این مسئول، بالطبع بدنه‌های شهری، حاصل آمیختگی و برآیند نماهای شهری است که خود حاصل تفکر معماری و شهرسازی، ترکیب رنگ، فرم و حجم با در نظر گرفتن فرهنگ، جغرافیا و تاریخ تمدن دوره خود است.

آراسته درعین‌حال افزود: به بیان بسیار ساده درهم‌ریختگی، بدقوارگی، عدم وجود تناسبات در هندسه و رنگ و فرم و مصالح و بی‌هویتی نماهای شهری، حاصل عدم تفکر، بی‌اهمیتی و نیز بی‌توجهی مالکین و برخی از معماران است که صرفا موضوعات مالی را مدنظر قرار می‌دهند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 4 تهران در ادامه با اشاره به نقش فضاهای شهری در روحیات افراد بیان کرد: تجربیات جهانی ثابت کرده است؛ افرادی که در فضاهای آرامش‌بخش شهری زندگی و فعالیت می‌کنند، دارای ویژگی‌های انسانی بهتری از قبیل آرامش، مهربانی، نوع‌دوستی و... بوده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص ویژگی‌های مصالح مناسب جهت استفاده در نمای ساختمان‌ها گفت: مصالح مورداستفاده در نما باید دارای ویژگی‌های مهمی داشته باشند که ازجمله آن‌ها می‌توان به بوم‌آوردی و قابلیت تولید اقتصادی و عمده در محل اشاره کرد.

آراسته همچنین مقاومت مصالح در برابر عوامل جوی، تابش آفتاب، باد و برف و باران را از دیگر ویژگی‌ها برشمرد و افزود: کیفیت، عمر و استحکام و رنگ و نیز مقاومت در برابر آتش‌سوزی و زلزله از دیگر ویژگی‌های مصالح نما است؛ به‌گونه‌ای که در هنگام وقوع زلزله بتوان از ریختن و جدا شدن آن‌ها جلوگیری کرد.

وی یادآور شد: داشتن ویژگی‌های خاص مصالح از قبیل عایق‌بندی در مقابل حرارت، صوت و رطوبت؛ سازگاری با اقلیم؛ و نیز تدقیق در انتخاب مصالح نسبت به نوع اقلیم اهمیت خاص و ویژه‌ای در این زمینه دارد.


ثبت نظر

ارسال