عضو هیات مدیره سندیکای آلومینیوم ایران اعلام کرد؛

انتظار می‌رود تولید آلومینیوم در سال آینده به دو برابر ظرفیت فعلی برسد

پنجره‌ایرانیان؛ عضو سندیکای آلومینیوم ایران از تولید سالانه ۳۵۰ هزار تن آلومینیوم اولیه در کشور خبر داد.
  • یکشنبه 18 آذر 1397 ساعت 10:51

به گزارش پایگاه جامع اطلاع‌رسانی رادیو، آریا صادق نیت حقیقی در برنامه «ساعت صنعت» رادیو اقتصاد گفت: مجموع ظرفیت تولید آلومینیوم کشور درحال‌حاضر افزون بر ۴۰۰ هزار تن در سال است که از این میزان سالانه ۳۵۰ هزار تن در حال تولید است.

وی با اشاره به آغاز طرح تولید آلومینیوم در کشور در سال ۱۳۴۶ با احداث شرکت آلومینیوم ایران در اراک و آغاز به کار آن در سال ۱۳۵۱ با دو خط تولیدی به ظرفیت ۴۵ هزار تن در سال افزود: پس از پیروزی انقلاب سه خط دیگر به این مجموعه اضافه شد و ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه کشور به ۱۲۰ هزار تن در سال رسید.

حقیقی با بیان اینکه شرکت ایرالکو تنها تولیدکننده آلومینیوم اولیه در ایران نیست، اظهار داشت: پس از انقلاب شرکت المهدی و هرمزال نیز به این مجموعه اضافه و هم‌اکنون مجموع ظرفیت سالانه تولیدی آلومینیوم در کشور به بیش از ۴۰۰ هزار تن می‌رسد.

وی همچنین گفت: میزان تولید فعلی آلومینیوم اولیه در ایران ۳۵۰ هزار تن در سال است و این در حالی است که تنها تولیدکننده مواد اولیه آلومینیوم (پودر آلومینا) در ایران شرکت آلومینای جاجرم است و ظرفیت تولید این مجتمع سالانه ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار تن است.

وی تصریح کرد: طرح تولید آلومینیوم جاجرم نیز تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد که با راه‌اندازی این طرح ۴۰ هزار تن دیگر به ظرفیت تولید آلومینیوم کشور اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: طرح آلومینیوم جنوب نیز به ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن طی سال آینده وارد مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

نیت حقیقی ادامه داد: انتظار می‌رود تولید آلومینیوم در سال آینده به دو برابر ظرفیت فعلی خود برسد و با اشاره به اینکه در افق ۱۴۰۴ تولید یک و نیم میلیون تن آلومینیوم در سال تعیین شده است، یادآور شد: برای تحقق‌پذیری هدف موردنظر طرح‌های دیگری نیز باید به این مجموعه‌ها اضافه شوند.

 

 


ثبت نظر

ارسال