ساخت پنجره هوشمند باقابلیت نابودسازی میکروارگانیسم‌ها

پنجره‌ایرانیان؛ محققان دانشگاه نورث ایسترن و دانشگاه نانجینگ چین پنجره هوشمندی ساختند که علاوه بر کنترل نور و گرما قادر است میکروارگانیسم‌ها را نیز نابود کند.
  • یکشنبه 7 مرداد 1397 ساعت 12:0

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان برای این منظور فیلمی از جنس تنگستن تری اکسید (WO3) با ساختار لانه‌زنبوری ساختند که حاوی نانوذرات و نانوستون‌هایی از جنس طلا است و روی شیشه پنجره نصب می‌شود.

تنگستن تری اکسید با برقراری و قطع جریان الکتریکی میزان تابش نور را کنترل می‌کند درحالی‌که نانوساختارهای طلایی نور روز را به انرژی گرمایی لازم برای گرم کردن محیط داخل تبدیل می‌کنند. همچنین این پوشش قادر است میکروب‌های موجود روی سطح شیشه را از بین برد.

این پنجره در چند دقیقه از شفافیت کامل به تیرگی کامل می‌رسد و پرتوهای مادون‌قرمز تنها در پنج دقیقه دمای پنجره را تا 24 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهد. در آزمایش‌های اولیه که با استفاده از میکروب E.coli انجام گرفت، مشخص شد این پنجره در حالت تیره بیشترین تأثیر را بر نابودی باکتری‌ها دارد.

این پنجره هوشمند گزینه مناسبی برای بیمارستان‌ها، هواپیماها و سیستم حمل‌ونقل عمومی محسوب می‌شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده است.


ثبت نظر

ارسال