پروتکل بهداشتی برگزاری نمایشگاه‌ها ابلاغ شد

پنجره‌ایرانیان؛ مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی از ابلاغ پروتکل بهداشتی برگزاری نمایشگاه‌ها خبر داد و گفت: این پروتکل باید در سه حوزه مراکز نمایشگاهی، غرفه‌داران و بازدیدکنندگان رعایت شود.
  • یکشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 13:6

به نقل از شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی بهمن حسین‌زاده، در خصوص پروتکل بهداشتی که برای برگزاری نمایشگاه باید رعایت شود، اظهار داشت: این پروتکل توسط شورای سیاست‌گذاری مقابله با کرونا در نمایشگاه‌های بین‌المللی در سه حوزه عملکردی به تصویب رسیده که نخستین بخش آن مربوط به وظایف و اقداماتی است که باید توسط مراکز نمایشگاهی اجرا شود.

وی گفت: ایجاد گیت ضدعفونی (محلول‌پاش) در درب اصلی نمایشگاه و درب ورودی سالن‌های نمایشگاهی، تامین تجهیزات مکانیزه مورد نیاز جهت ضدعفونی کف، در و سطوح سالن‌های نمایشگاهی و نیز ایجاد و تجهیز ایستگاه تب سنجی و غربالگری در محل درهای ورودی اصلی نمایشگاه و درهای ورودی سالن با همکاری عوامل هلال‌احمر و انتظامات از مهم‌ترین بخش‌های این پروتکل بهداشتی است که بر عهده مراکز نمایشگاهی گذاشته شده است.

به گفته رئیس شرکت نمایشگاه بین‌المللی، مرکز نمایشگاهی در شرایط کرونا موظف است، با ایجاد غرف عرضه ملزومات بهداشتی نظیر ماسک، شیلد، دستکش و محلول‌های ضدعفونی در مبادی ورودی اصلی و نقاط مرکزی نمایشگاه، ملزومات مورد نیاز بازدیدکنندگان و مشارکت‌کنندگان را تامین کند.

حسین زاده خاطرنشان کرد: تامین و استقرار تجهیزات مکانیزه ضدعفونی دست و کفش در مبادی ورودی یا خروجی سالن‌های نمایشگاهی، ایجاد دستگاه مرکزی پشتیبانی و تامین ملزومات و مواد ضدعفونی مورد نیاز، تجهیز زیرساخت ثبت‌نام آنلاین بازدیدکنندگان با امکان پرداخت و تهیه بلیت الکترونیک و استقرار تجهیزات کنترل هوشمند بلیت ورودی، ایجاد امکان بازدید مجازی نمایشگاه‌ها از طریق پرتال و سایر رسانه‌های مجازی، برگزاری مراسم افتتاحیه بدون سخنرانی در سالن همایش و صرفا به‌صورت قطع روبان و نیز ایجاد غرف عرضه آب‌معدنی و نوشیدنی‌های استاندارد (پاکتی و قوطی) به تعداد مکفی در نقاط مختلف نمایشگاه از دیگر مواردی است که باید توسط نمایشگاه‌ها رعایت شود.

وی ادامه داد: طبق این شیوه‌نامه بهداشتی مراکز نمایشگاهی موظف هستند کلیه روشویی‌های سرویس‌های بهداشتی را به شیرآلات چشم الکترونیک مجهز کرده و با افزایش تعداد روشویی‌های سرویس‌های بهداشتی و نیز با تجهیز آنها به جامایع دستشویی الکترونیک صنعتی، زمینه شیوع بیماری کرونا را در زمان برپایی نمایشگاه به حداقل برساند.

این مقام مسئول در خصوص دیگر اقدامات مراکز نمایشگاهی نیز گفت: اختصاص درب‌های مستقل برای ورود و خروج بازدیدکنندگان نیز اشاره کرد و افزود: گشایش کلیه درهای ورودی و خروجی سالن‌های نمایشگاهی به‌منظور ایجاد جریان پایدار تهویه طبیعی در داخل سالن‌ها و همچنین فعالیت مسجد حضرت ابراهیم مطابق با پروتکل ابلاغی و مصوب مساجد از دیگر بندهای شیوه‌نامه بهداشتی مصوب ویژه برگزاری نمایشگاه است.

به گفته حسین زاده، بخش دوم این پروتکل بهداشتی ویژه برپایی نمایشگاه بوده که مربوط به وظایف محوله و بر عهده غرفه دار است، تصریح کرد: بر این اساس. غرفه‌داران باید نسبت به مدیریت تعداد نفرات داخل غرفه متناسب با متراژ غرفه (12 مترمربع 2 نفر، 18 مترمربع 3 نفر، تا 30 مترمربع 5 نفر، از 30 متر به بالا به ازا هر 25 مترمربع مازاد 2 نفر) و نیز الزام افراد به استفاده از ماسک و دستکش اقدام کنند.

وی آخرین بخش از شیوه‌نامه بهداشتی برگزاری نمایشگاه را مربوط به بازدیدکنندگان دانست و گفت: در زمان برپایی نمایشگاه از ورود بازدیدکنندگان فاقد ماسک ممانعت و ثبت‌نام بازدیدکنندگان هم از طریق پرتال یا سامانه ثبت‌نام به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. همچنین در شرایط شیوع بیماری کرونا امکان بازدید مجازی از نمایشگاه برای بازدیدکنندگان فراهم شده است.

وی افزود: همچنین کنترل و مدیریت ورود و تراکم تعداد بازدیدکنندگان در داخل سالن‌های نمایشگاهی و پذیرش بازدیدکنندگان متخصص و اطلاع‌رسانی عدم پذیرش بازدیدکنندگان عام از بندهای مصوب این پروتکل بهداشتی است که بازدیدکنندگان باید نسبت به آن متعهد باشند.

گفتنی است شیوه‌نامه بهداشتی ویژه برپایی نمایشگاه از سوی شورای سیاست‌گذاری مقابله با کرونا در نمایشگاه، به تصویب رسیده است.


ثبت نظر

ارسال