چالش تامین زمین گریبان‌گیر وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی

پنجره‌ایرانیان؛ ایده ساخت چهار میلیون واحد طی چهار سال در قالب طرح نهضت ملی مسکن از همان ابتدا ایده‌ای بلندپروازانه بود. در همان هنگام برخی کارشناسان معتقد بودند با توجه به شرایط فعلی کشور امکان اجرای آن بسیار دور از دسترس است؛ گذشت این دو سال نشان داد انتقاد کارشناسان منتقد به واقعیت نزدیک‌تر بوده است تا خوش‌بینی طراحان نهضت ملی مسکن.
  • چهارشنبه 3 آبان 1402 ساعت 10:42

اکنون دولت ساخت یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد طی چهار سال را جایگزین چهار میلیون واحد کرده است. برخی از این تعداد نیز به‌صورت پروژه‌های خودمالکی به مردم تحویل داده می‌شود؛ اما مشکلات اساسی بر سر راه اجرای طرح نهضت ملی مسکن چه بوده است؟

اولین مانعی که مسئولان برای ساخت واحدها به آن برخورد کردند تامین منبع مالی بود، اما در این بین موضوع دیگری نیز از دل ماجرا برخاست؛ مشکل تامین زمین برای ساخت واحدها! بر اساس ضوابط معماری و شهرسازی، زمین موردنیاز برای تولید انبوه مسکن برای هر خانواده با میانگین ۳.۳ نفر، حدود ۱۶۵ متر برآورد می‌شود. با احتساب نسبت مجاز زیربنا به کل زمین و سایر استانداردها، نهضت ملی مسکن در هر سال برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی به حداقل به ۵۰ هزار هکتار زمین نیاز دارد.

این در حالی است که بر اساس گفته وزیر راه و شهرسازی تاکنون و بعد از دو سال ۳۰ هزار هکتار اراضی با بررسی کارشناسی و فنی به محدوده شهرها الحاق شده است. این فاصله را تنها می‌توان با بلندمرتبه‌سازی و طراحی مجتمع‌های مسکونی توجیه کرد.

فرزانه صادق مالواجرد، دبیر پیشین شورای عالی شهرسازی و معماری نیز در این مورد بیان کرده بود وجب‌به‌وجب ۳۰ هزار هکتار اراضی الحاق‌شده به طرح نهضت ملی مسکن کارشناسی شده است، اما حتی یک مترمربع از زمین‌های پروژه مسکن مهر باوجود اخذ مصوبه شورای عالی، در جلسات کارشناسی بررسی نشده بود.

به گفته او مقایسه این میزان با اراضی ۸۰۰۰ هکتاری مسکن مهر بیانگر چشمگیر بودن آمار زمین‌های اختصاص‌ یافته به طرح نهضت ملی مسکن است.

با این اظهارات موج انتقاد جدیدی روانه وزارت راه و شهرسازی شد مبنی بر اینکه تفاوت فاحش این دو عدد دلیلی بر این است که مقدار زمین‌های اهدایی دارای شبهه است، مانند تمام وعده‌‌هایی که تاکنون در این مورد داده شده است؛ وعده‌هایی که اجرا نشده یا به‌صورت نصفه و نیمه به متقاضیان ارائه شده است.


ثبت نظر

ارسال