برآورد حداقل قیمت ساخت مسکن در سال جدید

پنجره‌ایرانیان؛ خشایار باقرپور، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران گفت: حداقل قیمت ساخت مسکن، متری ۳۰ میلیون تومان است.
  • دوشنبه 28 فروردین 1402 ساعت 11:17

خشایار باقرپور در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: نظام معاملاتی ما مبتنی بر بنای مفید است و بحث مشاعات یا بنای کل ساختمان مطرح نیست. هزینه ساخت یک متر بنای مفید فارغ از مسائلی نظیر شیرآلات لاکچری، مشاعات، استخر و سالن سینما متری ۳۰ میلیون تومان است لذا معتقدم که باید نسبت به هزینه‌های ساخت‌وساز نگاه واقع‌گرایانه صورت گیرد.

باقرپور در پاسخ به این پرسش که اجرای طرح نهضت ملی مسکن تا چه حد بر بازار مسکن و عرضه و تقاضا اثرگذار است؟ گفت: مسکن شاید زمان‌برترین کالا در فرایند تولید باشد زیرا هم به‌صورت پروژه‌ای و هم انبوه‌سازی ساخته می‌شود. در حال حاضر حداقل زمان اجرای یک پروژه بین یک سال و نیم تا دو سال است و اگر فرایند صدور پروانه را هم که یک سال تا دو سال است به آن اضافه کنیم، حدود چهار سال طول می‌کشد؛ بنابراین اگر همین امروز ساخت پروژه‌های مسکن را شدت ببخشیم، زمان بازدهی آن دستکم سه تا چهار سال آینده خواهد بود.

 

دورنمای بازار مسکن در سال ۱۴۰۲

وی در ادامه به دورنمای بازار مسکن در سال جاری اشاره کرد و گفت: چند ماهی است گزارش‌های تحول بازار مسکن منتشر نمی‌شود؛ اما از مدت‌ها قبل قیمت‌های بالا در بازار مسکن مطرح شده بود هرچند تا اوجش فاصله دارد اما پیش‌بینی من این است که دلار چه بالا برود یا نرود، باز هم بازار مسکن روند افزایشی خود را دنبال خواهد کرد.

 

حجم بالای معاملات مسکن در زمستان گذشته

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران افزود: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که علیرغم عدم انتشار گزارش‌ها، در زمستان سال گذشته حجم معاملات مسکن بالا بوده و در تهران از ۱۰ هزار معامله مسکن گذشته است. این واکنش فرهنگی جامعه است که از خود رفتار هیجانی نشان می‌دهد به‌نحوی‌که وقتی قیمت‌ها شتاب می‌گیرد، بازار به‌صورت کاملا مقطعی از رکود خارج می‌شود و وقتی قیمت‌ها آرام می‌گیرد، دوباره به رکود عمیق فرو می‌رود.

به اعتقاد باقرپور بازار مسکن فی‌نفسه در حالت رکود تورمی به سر می‌برد که به‌صورت هیجانی و مقطعی از رکود خارج شده و مجدد به آن برمی‌گردد درحالی‌که تورم پای ثابت آن است که شیب کمی ندارد.


ثبت نظر

ارسال