روایت اتاق تعاون ایران از بازار مسکن

پنجره‌ایرانیان؛ اثر رشد قیمت دارایی‌ها بر بازار بالادست معاملات مسکن، در آمار مربوط به تغییرات شاخص قیمت و هزینه ساخت مسکن از نگاه مدیران ساختمانی، منعکس شد.
  • چهارشنبه 14 دی 1401 ساعت 10:32

به گزارش دنیای اقتصاد، روز گذشته در گزارش شامخ ساختمان که روایت فعالان و مدیران ساختمانی از وضعیت بازار مسکن و ساخت‌وساز در آذرماه امسال است، وضعیت تورم ساختمانی در این ماه، تحت‌تاثیر رشد محسوس قیمت در بازار دارایی‌ها در آخرین ماه از فصل پاییز، به تصویر کشیده شد. این گزارش که هرماه از سوی اتاق تعاون ایران و با عنوان گزارش شامخ بخش ساختمان منتشر می‌شود، روایت فعالان و سازنده‌ها از وضعیت بازار ساخت‌وساز و معاملات مسکن در بازه زمانی یک ماه، تغییرات هزینه ساخت و همچنین انتظارات آنان از آینده کوتاه‌مدت در این بازار است.

تورم ساختمانی مربوط به آذرماه در حالی در تابلوی شامخ منعکس شده است که جمع‌بندی مدیران ساختمانی از وضعیت آذرماه بازار ساخت‌وساز از وخیم‌تر شدن شرایط در این بازار و افزایش عمق رکود در آن خبر داده و حتی نسبت به تعطیلی قریب‌الوقوع کارگاه‌های ساختمانی در صورت ادامه روند رکودی و تشدید آن هشدار می‌دهد. این در حالی است که انتظارات آن‌ها در خصوص آینده کوتاه‌مدت بازار مسکن و ساخت‌وساز نیز، ادامه رکود ساختمانی را نشان می‌دهد.

در گزارش شامخ، درصورتی‌که اعداد شاخص کل یا عدد شاخص هرکدام از پارامترهای موردسنجش بالاتر از ۵۰ باشد نشان‌دهنده ارتقای وضعیت و بهبود شرایط در ماه موردبررسی نسبت به ماه قبل از آن است. عدد ۵۰ نشان‌دهنده عدم‌تغییر وضعیت و اعداد زیر ۵۰ نشان‌دهنده بدتر شدن شرایط هستند. بر این اساس، شامخ کل ساختمان از نگاه مدیران ساختمانی در آذرماه امسال به عدد ۹۵/ ۴۰ رسیده است که این موضوع نشان‌دهنده وجود شرایط رکودی در بازار ساخت‌وساز است. جزئیات این گزارش، نشان می‌دهد عدد شامخ کل (۹۵/ ۴۰)، نسبت به ماه قبل (۷۸/ ۴۵) کاهش نسبی داشته که نشان‌دهنده کاهش فعالیت در حوزه صنعت ساختمان در آذرماه نسبت به آبان‌ماه و تشدید شرایط رکودی در این بازار است. این در حالی است که عدد مربوط به شاخص میزان فعالیت‌ها و سفارش‌های جدید که نشان‌دهنده وضعیت شروع پروژه‌های ساختمانی جدید است نیز نشان‌دهنده تشدید شرایط رکودی است. همچنین مولفه میزان فروش کالاها و خدمات که نشان‌دهنده حجم فروش واحدهای ساخته‌شده از سوی سازنده‌هاست نیز نسبت به ماه قبل کاهشی بوده و رکود در بازار فروش واحدهای مسکونی ساخته‌شده نیز تشدید شده است. بااین‌حال، در مولفه‌های قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم موردنیاز، سرعت انجام و تحویل سفارش یا فرآیند کار و قیمت محصولات تولیدشده، افزایش عدد شامخ نسبت به ماه قبل دیده می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده اثر رشد محسوس و قابل‌توجه نرخ‌ها در بازار دارایی‌ها ازجمله بازار ارز، سهام، سکه و همچنین بازار فروش مسکن و سرایت دامنه آن به بازار ساخت‌وساز و رشد هزینه‌های ساختمانی است. در ماه گذشته، بازار دارایی‌های نام‌برده‌شده با نوسان شدید در قیمت‌ها همراه شدند. نرخ رشد ماهانه قیمت دلار در آذرماه ۱۰ درصد، سکه ۱۵ درصد، شاخص کل در بازار بورس ۶‌درصد و تورم ماهانه مسکن برابر با ۳‌درصد بود. این موضوع با اثرگذاری بر قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی و افزایش آن، منجر به افزایش قیمت تمام‌شده مسکن و همچنین قیمت فروش آن شد.

درواقع درحالی‌که آذرماه امسال را می‌توان به‌عنوان ماه نوسانات شدید در بازار دارایی‌ها (طلا، ارز، سهام و…) معرفی کرد که در این ماه همه این بازارها رشد تند در سطح قیمت‌ها را تجربه کردند، اثر این رشد شدید خود را در بازار بالادست مسکن در شکل رشد هزینه و قیمت تمام‌شده ساخت منعکس کرد. روایت مدیران ساختمانی در گزارش شامخ در حالی به این موضوع اشاره دارد که عدد شامخ در مولفه قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم موردنیاز (مصالح و تجهیزات ساختمانی) در این ماه، در جمع‌بندی نظرات این فعالان ساختمانی به ۰۴/ ۸۴ رسیده است. ماه قبل این میزان برابر با ۴۲/ ۶۸ بود. این موضوع نشان‌دهنده رشد شدید قیمت مصالح طی آذرماه در مقایسه با آبان‌ماه به روایت فعالان ساختمانی است. از سوی دیگر عدد مربوط به شاخص قیمت محصولات تولیدشده یا قیمت تمام‌شده ساخت مسکن به ۴۶/ ۷۴ رسیده است که این میزان در ماه قبل یعنی آبان‌ماه، ۷۳/ ۶۴ بوده است. این موضوع نیز نشان‌دهنده افزایش هزینه و قیمت تمام‌شده ساخت مسکن است.


ثبت نظر

ارسال