سقوط در بازار مسکن ایالات‌متحده

پنجره‌ایرانیان؛ ساخت‌وساز خانه‌های جدید در ایالات‌متحده در ماه می کاهش یافت و تاثیر چالش‌های زنجیره تامین جاری و کاهش فروش با افزایش نرخ وام مسکن را برجسته کرد.
  • سه شنبه 31 خرداد 1401 ساعت 10:33

به گزارش ایسنا، داده‌های دولتی منتشرشده نشان داد که شروع کار ساخت‌وساز در ماه گذشته ۱۴.۴ درصد کاهش یافت و به ۱.۵۵ میلیون سالیانه رسید که پایین‌ترین نرخ در بیش از یک سال گذشته است. پیش‌بینی متوسط، سرعت ۱.۶۹ میلیون را نشان می‌دهد. ساخت‌وساز در آوریل به‌شدت افزایش یافت و به ۱.۸۱ میلیون رسید که قوی‌ترین نرخ از سال ۲۰۰۶ بود.

درخواست‌های ساخت، به ۱.۷ میلیون واحد سالانه کاهش یافت که پایین‌ترین میزان از سپتامبر است. کاهش ماهانه شروع کار، بزرگ‌ترین کاهش از آوریل ۲۰۲۰ بوده است و نشان می‌دهد که ساخت‌وسازهای مسکونی تحت‌فشار قرار گرفته است زیرا نرخ‌های بالاتر وام مسکن آسیب‌های بیشتری را بر تقاضا وارد می‌کند. بااین‌حال، با افزایش سرعت صدور مجوزهای ساختمانی، ساخت خانه در کوتاه‌مدت ممکن است ادامه یابد.

این ارقام پس‌ازآن منتشر شد که فدرال رزرو نرخ پایه خود را ۷۵ واحد پایه افزایش داد. نرخ وام مسکن قبل از تصمیم فدرال رزرو، بیش از ۵.۶ درصد بود که بسیار بالاتر از ۳.۵ درصد در ابتدای سال جاری و بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ بود.

گزارش دولت نشان داد که شاخص شروع مسکن برای تک‌خانوارها با ۹.۲ درصد کاهش به نرخ سالانه ۱.۰۵ میلیون رسیده است که پایین‌ترین نرخ از سال ۲۰۲۰ است. ساخت خانه‌های چندخانواری با ۲۳.۷ درصد کاهش به ۴۹۸ هزار رسید که ضعیف‌ترین نرخ از نوامبر است.

بر اساس گزارش رویترز، تعداد کل خانه‌های مجاز برای ساخت‌وساز اما هنوز شروع نشده در ماه می ۰.۷ درصد افزایش یافت و تعداد املاک تک‌خانواری در حال ساخت بدون تغییر نسبت به یک ماه قبل در بالاترین سطح از سال ۲۰۰۶ بوده است. در پایان جلسه سیاست‌گذاری فدرال رزرو، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اشاره کرد که با توجه به تعداد محدودی از املاک در بازار، قیمت مسکن ممکن است به‌کندی کاهش یابد.

داده‌های شاخص شروع مسکن در معرض تجدیدنظرهای بزرگی هستند. این گزارش اطمینان ۹۰ درصدی را نشان می‌دهد که تغییر در ماه می از ۵.۵ درصد تا ۲۳.۳ درصد کاهش یافته است.


ثبت نظر

ارسال