چین نیامد، خودمان می‌سازیم

پنجره‌ایرانیان؛ پس از آن‌که نتیجه مشخصی از مذاکره با شرکت‌های چینی برای مسکن‌سازی در ایران حاصل نشد، قرار است مسئولان وزارت راه و شهرسازی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تمهیداتی را به‌منظور استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای صنعت ساختمان به کار گیرند.
  • سه شنبه 30 فروردین 1401 ساعت 10:6

به گزارش ایسنا، چند هفته‌ای است که موضوع مذاکره با شرکت‌های چینی برای ورود به پروژه نهضت ملی مسکن در ایران مسکوت مانده است. این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته استفاده از ظرفیت شرکت‌های خارجی برای ارتقای سطح تکنولوژی صنعت ساختمان را در دستور کار قرار داد و اعلام کرد که مذاکراتی با برخی شرکت‌های خارجی صورت داده است. اواخر سال گذشته نیز محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا گفت که مذاکره با چینی‌ها از دستور کار خارج نشده و ادامه دارد.

دراین‌بین بعضی شرکت‌های دولتی رایزنی‌های را با شرکت‌های ترک و چینی آغاز کردند. روز ۲۲ اسفندماه ۱۴۰۰ یاسر امامی ـ مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در یک نشست خبری اظهار کرد: امروز با یک شرکت بزرگ ترکیه‌ای که قبلا در ایران سابقه فعالیت نداشته مذاکره کردیم و آمادگی دارد در پروژه‌های مسکونی ایران مشارکت کند.

اشاره امامی به عدم حضور شرکت ترک در ایران ازآن‌جهت بود که تصور می‌شد شرکت مذکور، همان شرکتی است که در شهرهای جدید پردیس و پرند، مسکن مهر ساخته است.

شنیده‌ها حاکی از آن است به دلایلی مثل تحریم و نبود صرفه اقتصادی، طرف چینی تمایل چندانی برای حضور در ایران نشان نمی‌دهد. در خصوص مذاکره با شرکت‌های ترک نیز اطلاع‌رسانی چندانی صورت نگرفته و به نظر نمی‌رسد توافقی تاکنون صورت گرفته باشد.

وزارت راه و شهرسازی از اوایل فعالیت دولت سیزدهم اعلام کرد که هم‌زمان با رایزنی با شرکت‌های خارجی، از توان شرکت‌های ایرانی نیز غافل نیست. در این زمینه اعلام شد موضوع صنعتی‌سازی به فراخوان گذاشته شده و از ۵۸۶ شرکت داخلی که تاییدیه فنی دارند خواسته شده تا در طرح نهضت ملی مسکن سه مشخصه کیفیت، سرعت اجرا و کاهش قیمت تمام‌شده را در دستور کار قرار دهند؛ جلسات مشترکی بین مسئولان وزارت راه و شهرسازی با برخی شرکت‌های داخلی برگزار شده و یکی از مهم‌ترین دستور کارهای این وزارتخانه در سال جدید ارتقای فناوری ساخت است.

به‌تازگی هم رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف ارتقای کیفیت ساخت‌وساز گفته است: این موضوع را در جلسه با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور مطرح کردیم و وی قول داد تا هفته آینده با وزارت راه و شهرسازی جلسه‌ای برگزار و برنامه جامعی را تدوین کرده و به کمیسیون عمران گزارش دهند.


ثبت نظر

ارسال