ساخت چهار واحد جدید در هر پلاک بافت فرسوده

پنجره‌ایرانیان؛ آن‌طور که معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است در بافت‌های ناکارآمد شهر تهران به ازای هر واحد بازسازی شده ۳.۹ واحد جدید ساخته شده و این بدان معناست که هم یک سقف لرزان کم شده و هم حدود ۳ واحد جدید به دست آمده است.
  • چهارشنبه 18 اسفند 1400 ساعت 10:23

به گزارش ایسنا، دولت، شهرداری، ‌ بنیاد مسکن و بخش خصوصی به‌تازگی برنامه‌ریزی برای نوسازی بهسازی و محافظت از بافت‌های تاریخی، فرسوده و حاشیه شهرها آغاز کرده‌اند. در این خصوص  روز ۸ اسفندماه تفاهم‌نامه‌ای به‌منظور احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران بین شهرداری تهران و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به امضا رسید. از سوی دیگر، شهرداری تهران در ماه‌های اخیر قرارگاه مسکن راه‌اندازی کرده است. در قالب طرح نهضت ملی مسکن دولت سیزدهم قرار است برای نوسازی بافت فرسوده به ازای هر واحد مسکونی ۴۵۰ میلیون تومان وام با سود پایین اختصاص پیدا کند.

 

وجود ۴۵۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران

گفته می‌شود در شهر تهران ۴۵۰۰ هکتار بافت ناکارآمد و فرسوده وجود دارد که شورای شهر تهران در بودجه سال ۱۴۰۱، یک رقم ۱۵۰۰ میلیارد را برای نوسازی بافت فرسوده و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت‌های آن مصوب کرده است. اخیرا در یک همایش نیز با حضور مسئولان دولتی و مدیریت شهری، راهکارهای نوسازی و بهسازی موردبررسی قرار گرفت.

نخستین همایش «الزامات، راهکارهای تولید، مانع زدایی و پشتیبانی مسکن و ساختمان شهر تهران» با حضور محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی، علیرضا زاکانی شهردار تهران، چمران رئیس شورای شهر تهران، اکبر نیکزاد مدیرعامل بنیاد مسکن، حمزه شکیب سرپرست سازمان نظام‌مهندسی، اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس، حسین سلاح‌ورزی رئیس کانون کارفرمایان ایران و جمعی از روسای انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان و مسئولان ارشد مدیریت شهری تهران برگزار شد.

در این مراسم محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، با بیان این‌که بر اساس آخرین آمارهای مستند و دقیق ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار بیش از ۱۶۰ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری در کشور وجود دارد که در سه قالب دسته‌بندی می‌شوند، قالب اول بافت فرسوده میانی با گستردگی حدود ۶۹ هزار هکتار و با مولفه‌های ناپایداری، ریزدانگی و نفوذناپذیری، قالب دوم حاشیه‌نشینی یا سکونتگاه‌های غیررسمی به وسعت ۵۸ هزار هکتار که ظرفیت بالایی برای تولید مسکن دارند و قالب سوم بافت تاریخی که در حدود ۳۳ هزار هکتار شناسایی شده است.

 

در بافت‌های ناکارآمد ۵.۷ میلیون واحد مسکونی وجود دارد

وی با اشاره به اینکه در محدوده‌های مذکور نزدیک به پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد، توضیح داد: با در نظر گرفتن تمام اقداماتی که تاکنون انجام‌شده اما همچنان با ۲میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی ناپایدار مواجه هستیم که نیازمند نوسازی هستند و قریب به ۱۰ میلیون نفر از هم‌وطنان ما در این بافت‌ها ساکن‌اند. همه ما در این قبال وظیفه دینی، شرعی و قانونی داریم و کم کردن آمار این واحدهای مسکونی را وظیفه اصلی خود می‌دانیم. 

آئینی با اعلام این‌که بر اساس شواهد و مستندات، در پروژه‌هایی که در قالب بازتنظیم مجدد زمین بر اساس نقشه و با نظر به طرح مهندسین مشاور شکل گرفته، از نوسازی هر پلاک فرسوده، ۶.۷ پلاک جدید تولید شده است، اظهار کرد: در شهر تهران در مناطق ۴ هزار و ۵۰۰ هکتاری هدف، به ازای هر واحد بازسازی شده، ۳.۹ واحد جدید ساخته شده و این بدان معناست که هم یک سقف لرزان کم شده و هم حدود ۳ واحد جدید به دست آمده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ما ظرفیت بازسازی ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار واحد فرسوده را داریم که می‌تواند حداقل به تولید ۵ میلیون واحد جدید منجر شود، ابراز امیدواری کرد: این یک ظرفیت بالقوه است که برای تبدیل‌شدن به‌صورت بالفعل یک همکاری همه‌جانبه را می‌طلبد و نیازمند مردمی‌سازی است.

وی در ادامه خطاب به زاکانی، شهردار تهران و چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران توقع دارند در حوزه تسهیلات اداری حمایت شوند و پروسه‌های زمان‌بر به نفع این‌ها اصلاح شده، روند صدور پروانه‌های ساختمانی تسریع و حداکثر ظرف مدت یک ماه صادر شود.

آئینی ضمن اعلام این‌که طبق بررسی‌های انجام‌شده کوتاه شدن زمان صدور مجوزها برای سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازان به ازای هر ۶ ماه به میزان ۱۰ درصد به بازدهی آن‌ها می‌افزاید، تاکید کرد: این تسریع علاوه بر صدور پروانه ساخت و گواهی پایان کار باید در اعطای انشعابات آب، برق، گاز و تلفن نیز اعمال شود.

 

بهره‌گیری از ظرفیت‌ها برای پاسخگویی به نیاز تولید مسکن در تهران

در این مراسم هم‌چنین علیرضا زاکانی ـ شهردار تهران ـ اظهار کرد: ‌شهرداری خود را مکلف می‌داند در حوزه مسکن فعال باشد در همین راستا برای تامین نیاز شهروندان در این حوزه استحکام و معماری درست را در دستور کار خود قرار خواهد داد تا قیمت مسکن و اجاره‌نشینی از حالت لجام‌گسیخته فعلی خارج شود و شهرداری اثرگذاری مناسبی را در این حوزه داشته باشد.

وی افزود: در گذشته شهرداری تهران کمتر به این حوزه ورود داشته، لذا در حال حاضر با تشکیل قرارگاه مسکن قصد دارد گام موثری به‌ویژه در نوسازی بافت‌های فرسوده به همراه فعال کردن ظرفیت‌های مجموعه‌های مختلف بردارد.

زاکانی تاکید کرد: در حال حاضر از همه ظرفیت‌های قانونی در این حوزه بهره خواهیم گرفت و با مسکن و شهرسازی کار را پیش خواهیم برد و با ایجاد تسهیلات برای انبوه‌سازان تلاش می‌کنیم که روند تولید مسکن در تهران تسهیل شود. در حوزه زمین و صدور پروانه با تفاهم با وزارت راه و شهرسازی اقدامات موثری انجام خواهد شد. بی‌تردید ما خود را در مقابل این نیاز جامعه برای مسکن مسئول می‌دانیم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره ساخت‌وساز در ضلع شمالی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران گفت: این موضوع جزء مواردی است که مجوز آن قبلا صادرشده و در حال ساخت است در حقیقت تعهداتی که در گذشته انجام‌شده شرایط را به این‌گونه پیش برده؛ ولی باید برای آینده از بروز چنین مواردی جلوگیری کنیم.


ثبت نظر

ارسال