مسکن از مباحث تاثیرگذار بر زاد و ولد است

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس بنیاد مسکن، پیری جمعیت از دغدغه‌های مهم است، مسکن را از عوامل تاثیرگذار بر کاهش زاد و ولد دانست و بر لزوم همکاری همه بخش‌ها و همت مسئولات برای رفع مشکل تامین مسکن تاکید کرد.
  • دوشنبه 27 دی 1400 ساعت 10:57

اکبر نیکزاد جمعه ۲۴ دی در جلسه بررسی ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی در صدرا، ضمن بیان اینکه بحث مسکن خانواده‌ها را دچار مشکلات عدیده کرده است، گفت: چند سالی است در بحث مسکن ورود جدی شده و مردم تا حدودی از فشار مسکن خارج شده‌اند.

رئیس بنیاد مسکن کشور با اشاره به اینکه ازدواج جوانان به بحث تامین مسکن آن‌ها گره‌خورده، عنوان کرد: این موضوع در شورای عالی مسکن مطرح شد و با دستور رئیس‌جمهور و طرح نهضت ملی مسکن این مشکل حل شد و افراد مجردی که قصد دارند تا دو سال آینده ازدواج کنند می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

نیکزاد افزود: امیدواریم با اجرای طرح اقدام ملی و همچنین طرح نهضت ملی تولید مسکن بتوانیم در حوزه ساخت مسکن شهری، خدمات خوبی به اقشار کم‌درآمد جامعه ارائه دهیم.

او همچنین به بحث صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری‌ها اشاره کرد و اضافه کرد: قانون، تعرفه ۳۰ درصد تخفیف صدور پروانه ساختمانی را اجبار کرده که بعضی از شوراها و شهرداری‌های استان علاوه بر این میزان درصد، در راستای کمک به خانه‌دار شدن افراد ۲۰، ۳۰ درصد دیگر نیز مصوب کردند.

سرپرست شرکت عمران صدرا نیز به ارائه گزارش عملکرد این شرکت در بخش مسکن پرداخت و گفت: سه پروژه در حوزه مسکن از دولت‌های قبل تاکنون مطرح شده است. اولین پروژه، طرح مسکن مهر بود که تقریبا رو به اتمام است و دوم طرح اقدام ملی مسکن که تاکنون ۱۲ هزار متقاضی مسکن ثبت‌نام و پالایش شده که از این تعداد می‌توانیم برای ۵۰ درصد آن برای ساخت مسکن، زمین تامین کنیم و برای ۶ هزار نفر باقی‌مانده زمینی در شهر صدرا وجود ندارد که به آن اختصاص دهیم.

عزیزالله روشن افزود: ۱۸۰ هزار نفر طرح نهضت ملی مسکن در استان فارس ثبت‌نام کردند که ۱۰۱ هزار نفر آن در شهر صدراست که پس از پالایش بایستی زمین موردنیاز آن تامین شود اما متاسفانه زمین برای ساخت این تعداد طرح نهضت ملی مسکن در شهر صدرا مقدور نیست و دغدغه ما این است که با توجه به سرریز جمعیت نتوانیم پاسخگوی تامین مسکن این تعداد متقاضی باشیم و باید در شهر صدرا فکر اساسی کرد.

او به انعقاد تفاهم‌نامه ۲۵۰۰ واحد مسکونی بین شرکت عمران صدرا و اداره کل بنیاد مسکن استان فارس اشاره و خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه برای ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی در قالب ۸ قطعه زمین مسکونی در محدوده قانونی شهر به مساحت ۳۸ هکتار به روش بنیاد ساخت (کارگزاری) به بنیاد مسکن فارس واگذار شد.

محمود رضایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این جلسه ضمن رضایت از طراحی ارائه‌شده توسط بنیاد مسکن، از شهردار صدرا خواست که برای صدور پروانه ساختمانی برای ۲۵۰۰ واحد مسکن اقدام ملی تعیین تکلیف کند که مدیرکل بنیاد مسکن بداند در پایان پروژه پروانه ساختمانی برای واحدها مسکونی صادر می‌شود.

شهردار صدرا نیز گفت: در بحث پروانه طرح مسکن اقدام ملی با نظر مثبت اعضای شورا اسلامی شهر ۶۵ درصد تخفیف در نظر گرفته‌شده و ما آمادگی این را داریم در مرحله اول، موافقت اصولی را صادر و در مرحله بعد اقدام به صدور پروانه کنیم.


ثبت نظر

ارسال