ثبت بیشترین افزایش قیمت مسکن انگلیس در ۱۴ سال اخیر

پنجره‌ایرانیان؛ متوسط قیمت خانه در انگلیس به بالای ۲۴۲ هزار پوند رسیده است.
  • دوشنبه 19 مهر 1400 ساعت 12:9

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، برخلاف انتظارات قبلی قیمت مسکن در دومین اقتصاد بزرگ اروپا روندی صعودی داشته است تا جایی در ماه آگوست متوسط قیمت مسکن در این کشور با ۱.۷ درصد افزایش (معادل ۳۸۰۰ پوند) نسبت به ماه قبل به ۲۴۲ هزار و ۵۰۴ پوند رسید که بالاترین رشد ثبت‌شده در ۱۴ سال اخیر محسوب می‌شود. قیمت مسکن در انگلیس از ابتدای امسال تاکنون ۷.۴ درصد بیشتر شده است.

علاوه بر مسکن، قیمت‌ها در سایر بخش‌ها نیز بیشتر شده‌اند تا جایی که نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه آگوست با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۳.۲ درصد رسیده است که این نرخ تورم، بالاترین نرخ تورم انگلیس در طول ۹ سال اخیر محسوب می‌شود.

راسل گالی- مدیر موسسه هالیفاکس در همین رابطه گفت: کمبود عرضه مسکن کماکان بزرگ‌ترین عامل موثر بر روند قیمتی این بخش در آینده خواهد بود و به نظر می‌رسد تا سال آینده شاهد افزایش بیشتر قیمت‌ها خواهیم بود.

درنتیجه شیوع کرونا و اخلال جدی در روند تجارت و بازرگانی، برخی از سرمایه‌گذاران انگلیسی ترجیح داده‌اند دارایی‌های خود را روانه مقاصد امن‌تری نظیر طلا و مسکن کنند. لندن کماکان گران‌ترین منطقه ازنظر قیمت خانه در انگلیس محسوب می‌شود درحالی‌که مناطق شمالی کشور به نسبت ارزان‌تر هستند.

جرمی لیف- یک معامله‌گر مسکن در شمال لندن گفت: تقاضا برای تمامی خانه‌ها بیشتر شده اما مسکن‌های نوساز بیش از سایر خانه‌ها موردعلاقه خریداران بوده است. باوجود این تقاضای نیرومند شاهد بوده‌ایم که عرضه در مقایسه با ماه‌های قبل کمتر شده است. آینده بازار مسکن خیلی به این بستگی خواهد داشت که پیامدهای کرونا روی بخش‌های مختلف تا چه زمانی ادامه داشته باشد بنابراین با شواهد فعلی نمی‌توان برآورد دقیقی از ماه‌های آینده داشت.


ثبت نظر

ارسال