پیشنهاد صدور شناسنامه مسکن برای ایرانیان

پنجره‌ایرانیان؛ یک کارشناس حوزه کار با تاکید بر اختصاص زمین رایگان به کارگران، مشارکت در ساخت را بهترین راه خانه‌دار شدن آن‌ها عنوان کرد و صدور شناسنامه مسکن برای ایرانیان را خواستار شد.
  • شنبه 20 شهریور 1400 ساعت 10:33

حمید نجف در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در شرایطی که با قیمت‌های نجومی مسکن و افزایش بی‌حساب‌وکتاب و بدون ضابطه قیمت مسکن مواجه هستیم و خانه متری ۴۰ میلیون و ۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود، بهترین راهکار برای خانه‌دار شدن آحاد جامعه به‌خصوص کارگران، ساخت به شیوه مشارکتی است.

وی افزود: در حال حاضر امید به خانه‌دار شدن در جامعه به‌شدت رنگ‌باخته و کارگران که قدرت پس‌انداز و تمکن مالی ندارند بیشتر در ناامیدی به سر می‌برند لذا در این شرایط آن چیزی که می‌تواند تا حدودی امید را به دل کارگران و اقشار ضعیف و کم‌درآمد برگرداند، اختصاص زمین از سوی دولت است.

این کارشناس حوزه کار تاکید کرد: شاید کارگران سرمایه لازم برای ساخت مسکن در زمینی که به آن‌ها داده می‌شود را نداشته باشند ولی همین‌که بدانند تکه زمینی به آن‌ها تعلق گرفته به لحاظ روانی تاثیرگذار است و برای کارگران فاقد مسکن حکم یک پشتوانه را دارد.

نجف در پاسخ به این پرسش که کارگران در صورت اختصاص زمین رایگان چگونه می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند و صاحب‌خانه شوند؟ گفت: فرد می‌تواند زمین خود را بفروشد یا به بانک مسکن درخواست وام بدهد یا مشارکت در ساخت را در پیش بگیرد اما مشارکت در ساخت بهترین راه خانه‌دار شدن در شرایط موجود است به این شکل که فرد زمینش را در اختیار سازنده قرار می‌دهد و سازنده در آن چندطبقه می‌سازد؛ از محل ساخت‌وساز فرد صاحب آپارتمان یا واحد مسکونی می‌شود و سازنده هم چندطبقه در اختیار می‌گیرد.

وی گفت: در حال حاضر زمین‌های زیادی در حاشیه شهرها و کلان‌شهرها، بافت‌های فرسوده و اطراف کارخانه‌ها وجود دارد که افراد می‌توانند با خرید این زمین‌ها و ساخت‌وساز در آن‌ها صاحب مسکن شوند.

نجف تصریح کرد: توصیه ما این است که اگر کارگران زمینی دارند از طریق مشارکت در ساخت آن را بسازند حتی می‌توانند به شکل خانوادگی این کار را دنبال کنند به‌عنوان‌مثال یک برادر زمین دارد ولی سرمایه و آورده لازم برای ساخت‌وساز را ندارد، برادر دیگر هیچ زمینی ندارد اما در مقابل از کار و سرمایه خوبی برخوردار است، پول و زمین در کنار هم قرار می‌گیرند و هردو خانه‌دار می‌شوند.

این کارشناس درعین‌حال پیشنهاد صدور شناسنامه مسکن برای یکایک ایرانیان را مطرح کرد و در توضیح مزایای آن گفت: دولت می‌تواند مثل گواهینامه ماشین یا کارت ملی برای افراد و سرپرستان خانوارها شناسنامه مسکن صادر کند. با داشتن این شناسنامه، هویت افراد به لحاظ داشتن مسکن یا فاقد مسکن بودن، تعداد خانه، متراژ، موقعیت مکانی و تعداد افراد ساکن در آن مشخص می‌شود و تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای ساخت میزان مسکن موردنیاز در کشور را تسهیل می‌کند.

به گفته نجف، صدور شناسنامه مسکن حتی می‌تواند زمین‌هایی که سند ندارند را تعیین تکلیف کند تا صاحبان آن‌ها بتوانند با توجه به شرایط امروز و گرانی مسکن از آن بهره‌برداری کنند.


ثبت نظر

ارسال