غیبت وزرا در جلسه کمیسیون برای بررسی دلایل گرانی مصالح ساختمانی

پنجره‌ایرانیان؛ سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بحث و بررسی پیرامون نحوه عرضه و توزیع مصالح ساختمانی و علت افزایش قیمت آن در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
  • چهارشنبه 29 بهمن 1399 ساعت 10:38

سید البرز حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون عمران با توجه به تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن و همچنین بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن در صحن مجلس از وزرای صمت و امور اقتصادی دعوت کردیم تا در خصوص نحوه عرضه و توزیع مصالح ساختمانی و قیمت آن گزارشی به اعضای کمیسیون ارائه کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: اما متاسفانه هر دو وزیر بدون علت در جلسه کمیسیون حضور نیافتند و معاونان وزیر صمت، سازمان بورس کالا و فولاد ایران به‌جای آن‌ها در جلسه کمیسیون حاضر شده و توضیحاتی را در خصوص علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی به اعضای کمیسیون ارائه کردند، اما ازآنجاکه دلایل مطروحه با واقعیت‌های موجود همخوانی نداشت، اعضای کمیسیون نیز از توضیحات آن‌ها قانع نشدند.

نماینده مردم خدابنده در مجلس تصریح کرد: درنهایت مقرر شد تا وزارت صمت گزارش درستی از وضعیت فولاد و سیمان تا نیمه اسفندماه به کمیسیون ارائه کند و پس‌ازآن کمیته‌ای برای بررسی قیمت مصالح ساختمانی و نحوه کنترل بازار تشکیل شود. امروز حدود ۲۸ میلیون تن فولاد در داخل کشور تولید شده و درعین‌حال حدود ۱۸ میلیون تن هم مصرف داخلی است؛ اما باوجوداینکه ۱۰ میلیون تن مازاد مصرف تولید داریم تولید داخلی با دو برابر قیمت جهانی به دست مصرف‌کننده می‌رسد که قابل‌قبول نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: ازآنجاکه بخش عمده زنجیره تولید فولاد و سیمان در داخل کشور است و ارزبری چندانی هم ندارد؛ اکنون سوالی در ذهن اعضای کمیسیون و کارشناسان ایجاد شده که علت گرانی این محصولات چیست؟ کمیسیون عمران به دنبال ایجاد راهکاری است تا قیمت مصالح ساختمانی کنترل شده و با قیمت متعارف به دست مردم رسد.

وی افزود: امیدوارم با توجه به اهتمامی که مجلس و دولت برای کنترل بازار مصالح ساختمانی دارند قیمت این محصولات هرچه سریع‌تر با اتخاذ تصمیمات کارشناسی کنترل شده و با قیمت مناسب به دست مردم برسد.


ثبت نظر

ارسال