چه شد که بازار مسکن توقف کرد؟

پنجره‌ایرانیان؛ پس از سه ماه افت نرخ‌های پیشنهادی، بازار مسکن در حالت رکود معاملاتی و ثبات نسبی قیمت قرار گرفته که عوامل مختلفی از سوی کارشناسان برای این موضوع عنوان می‌شود.
  • شنبه 25 بهمن 1399 ساعت 11:20

به گزارش ایسنا، کارشناسان تحلیل‌های مختلفی در خصوص تغییر رفتار بازار مسکن در هفته‌های اخیر نسبت به روند سه ماه قبل ارائه می‌دهند؛ تحلیل‌هایی که البته به موارد مشابهی اشاره دارد. توقف روند نزولی قیمت ارز و حتی بالا رفتن نسبی قیمت‌ها در روزهای اخیر، رشد قیمت مصالح ساختمانی، قیمت‌های کاذب در بعضی آگهی‌ها، اختلاف فاحش قیمت ساخت با قیمت فروش و ارائه آمارهای متناقض در خصوص میزان رشد یک ماه اخیر قیمت مسکن ازجمله مواردی است که کارشناسان از آن به‌عنوان عوامل تثبیت قیمت‌ها اشاره می‌کنند. هرچند در بهمن‌ماه به‌مانند سه ماه قبل از آن معاملات کساد است اما فروشندگان از کاهش قیمت‌ها خودداری کردند.

از نیمه آبان‌ماه به دنبال افت قیمت ارز متاثر از تحولات سیاسی و امیدواری به احیای برجام، قیمت‌ها در بازار مسکن روند نزولی به خود گرفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد از آن زمان تا اوایل بهمن‌ماه نرخ‌های پیشنهادی در شهر تهران حدود ۱۳ درصد افت کرده است. قیمت‌های قطعی نیز در آذرماه ۱.۱ درصد پایین آمد؛ اما در دی‌ماه بانک مرکزی اعلام کرد که قیمت‌های قطعی ۱.۸ درصد بالا رفته و روند ریزش نرخ‌های پیشنهادی نیز متوقف شد.

در هفته‌های اخیر، سیمان به معضلی برای سازندگان مسکن تبدیل شده است. نرخ هر پاکت سیمان که تا حدود یک ماه قبل نهایتا ۳۰ هزار تومان بود در روزهای اخیر به ۴۵ هزار تومان افزایش پیدا کرده که نسبت به ۱۰ هزار تومان سال گذشته رشد ۳۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. البته نمی‌توان انتظار داشت که به همین نسبت قیمت مسکن بالا برود؛ چراکه سایر متغیرها همچون قیمت زمین، دستمزد، عوارض شهرداری و سایر مصالح ساختمانی، رشدی به‌مراتب کمتر از سیمان داشته‌اند. بااین‌حال افزایش قیمت سیمان به‌عنوان یک عامل روانی در جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت آپارتمان موثر بود.

از طرف دیگر روند کاهشی قیمت ارز طی روزهای اخیر متوقف شده است. از نیمه آبان‌ماه تحلیل فعالان بازار ارز این بود که توافق زودهنگامی بین ایران و آمریکا صورت خواهد گرفت که باعث شد فشار عرضه در آذرماه و دی‌ماه افزایش پیدا کند؛ اما به‌تدریج و بر اساس صحبت‌های مقامات دو کشور، این گمانه‌زنی تقویت‌شده که توافق حداقل در زودهنگام انجام نخواهد شد. به همین دلیل نرخ دلار که تا محدوده ۲۱ هزار تومان پایین آمده بود روزهای اخیر به کانال ۲۵ هزار تومان وارد شد و شرایط سایر بازارها ازجمله طلا، مسکن و خودرو را تحت تاثیر قرار داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی دو هفته ابتدای بهمن‌ماه نرخ رشد قیمت‌های پیشنهادی مسکن در آگهی‌های شهر تهران صفر بوده، درحالی‌که در سه بازه زمانی دو هفتگی قبل از آن به ترتیب ۵ درصد، ۵.۵ درصد و ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرده بود.

موضوع دیگر اینکه هنوز سایه نرخ‌های کاذب بر این بازار سنگینی می‌کند. ازجمله ابزارهای در اختیار دلالان، قیمت سازی در فضای مجازی و معاملات صوری است. البته قیمت‌های بالاتر از عرف مناطق در سایت‌ها قابل‌مشاهده نیست اما تعداد فایل‌های با نرخ‌های نجومی هنوز بالاست. البته کارشناسان معتقدند درج قیمت در سایت‌های فروش مسکن و خودرو که پس از هشت ماه ممنوعیت از حدود یک ماه پیش، مجددا آزاد شد تنها علت رشد قیمت‌ها نیست اما می‌تواند به نابسامانی بازار دامن بزند.

سودهای نامتعارف برخی فروشندگان نیز از عواملی است که اختلاف فاحشی را بین قیمت ساخت و قیمت فروش رقم زده است. بنا به گفته محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ قیمت هر مترمربع مسکن ساخته‌شده با قیمت فروش آن حدود ۵۰۰ درصد فاصله دارد که علت آن برخورد سرمایه‌ای با مسکن است. به همین دلیل از اواخر سال گذشته سامانه املاک و اسکان برای شناسایی واحدهای خالی انجام شد با این امید که مالکان، واحدهای خالی خود را به بازار عرضه کنند. اقدام دیگر تکمیل طرح‌های مسکن مهر بود که از حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد فقط ۵۰ هزار واحد باقی‌مانده که به‌زودی تحویل داده می‌شود.

پس از کنار گذاشتن پروژه مسکن مهر، دولت از شهریورماه سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن را آغاز کرده است. البته با توجه به طولانی شدن مسکن مهر به نظر می‌رسد اعتماد نسبت به طرح‌های دولتی کاهش پیدا کرده؛ تا جایی که از ۴۰۰ هزار واحد برنامه‌ریزی‌شده، بر اساس اعلام محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ فقط ۱۵۰ هزار نفر واریز وجه داشته‌اند. البته گفته می‌شود هم‌اکنون ۵۰۴ هزار واحد اقدام ملی در دست احداث است که تا پایان امسال افزایش می‌یابد. این آمار مشمول تفاهم‌نامه وزارت راه و شهرسازی با دستگاه‌های دولتی نیز می‌شود که ظاهرا از پرداخته‌ای منظم‌تری نسبت به قالب ثبت‌نام عمومی برخوردار است.

یکی دیگر از عوامل کشیده شدن ترمز ریزش قیمت‌ها در بازار مسکن، اعلام دو آمار متفاوت از سوی مراکز آماری بود. در شرایطی که دی‌ماه امسال بانک مرکزی گزارش داد که قیمت هر متر مسکن در تهران نسبت به آذرماه ۱.۸ درصد بالا رفته، مرکز آمار نرخ رشد ماهانه را ۸.۲ درصد اعلام کرد. به‌هرحال آنچه مسلم است بنا به دلایلی که در این گزارش به آن‌ها اشاره شد قیمت‌ها در هر دو بخش معاملات قطعی و نرخ‌های پیشنهادی فریز شده و فعالان بازار مسکن در انتظار شرایط ماه‌های آینده هستند. بااین‌حال در روزهای منتهی به سال جدید هم که بازار املاکی‌ها رونق می‌گرفت شاهد بازاری آرام هستیم و واسطه‌های ملکی از کسادی کسب‌وکار خود سخن می‌گویند. گویی ماشین زمان در بازار مسکن متوقف شده است!

 

قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان

بنابراین گزارش، دی امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام‌شده در دی‌ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان می‌دهد.


ثبت نظر

ارسال