چرا از ظرفیت تجدیدپذیر‌ها در ایران استفاده نمی‌شود؟

پنجره‌ایرانیان؛ یازده درصد از انرژی کلی تولیدی در دنیا از روش‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود، اما در کشور ما کمتر از یک درصد از انرژی کلی و برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود.
  • سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 10:33

به گزارش برق نیوز، محمدجواد رحیمی کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر در یادداشتی به وضعیت استفاده از ظرفیت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما نسبت به سایر کشور‌ها پرداخته است.

"استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی علاوه بر کاهش ذخایر این منابع خدادادی منجر به مشکلات زیست‌محیطی فراوانی در دنیا شده است. هنگامی‌که یک سوخت فسیلی سوزانده می‌شود، منجر به تولید مقادیر زیادی گاز گلخانه‌ای co۲ می‌کند، این گاز گلخانه‌ای باعث افزایش دمای متوسط جهانی می‌شود.

در حال حاضر یک درجه سانتی‌گراد دمای متوسط جهانی افزایش یافته است، در صورت افزایش ۱.۵ درجه‌ای دمای متوسط جهانی، مشکلات گوناگونی از قبیل باران‌های سیل‌آسا و کاهش تنوع گونه‌های زیستی و منابع غذایی و فقیر شدن صد‌ها میلیون نفر از مردم کره زمین اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

یازده درصد از انرژی کلی تولیدی در دنیا از روش‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود، اما در کشور ما علی‌رغم وجود پتانسیل‌های بالای استفاده از این انرژی‌ها، کمتر از یک درصد از انرژی کلی و برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود".

کشور ایران با دارا بودن اقلیم‌های آب‌وهوایی متنوع دارای مزیت رقابتی در انرژی‌های تجدیدپذیر است، کل ظرفیت انرژی تجدیدپذیر نصب‌شده در ایران در حدود ۸۲۵ مگاوات معادل با یک درصد برق تولیدی در کشور است، ایران با دارا بودن بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال از پتانسیل بالایی در بهره‌گیری از انرژی خورشیدی برخوردار است.

به‌عنوان‌مثال کشور آلمان نیمی از پتانسیل انرژی خورشیدی کشور ما را دارد، اما میزان تولید برق تجدیدپذیر این کشور بیش از ۹۰ برابر میزان برق تجدیدپذیر ایران است.


ثبت نظر

ارسال