سلول‌های خورشیدی قابل‌چاپ بومی‌سازی شد

پنجره‌ایرانیان؛ گروهی از محققان ایرانی با انجام پژوهشی موفق به تولید سلول‌های خورشیدی قابل‌چاپ شدند.
  • یکشنبه 2 آذر 1399 ساعت 12:1

به گزارش ایسنا، گروهی از محققان در دانشگاه یزد با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به تولید نسل جدیدی از سلول‌های خورشیدی قابل‌چاپ شدند.

نعیمه ترابی میرزایی، مجری این طرح گفت: هدف این پژوهش استفاده از مواد جاذب پروسکایت در ساختار سلول خورشیدی بود. به‌گونه‌ای که مراحل ساخت به دمای بالا احتیاج نداشته باشد. تولید برق مصرفی با استفاده از سلول‌های خورشیدی بسیار آسان‌تر از سایر روش‌ها است، اما به علت قیمت بالای سلول‌های خورشیدی سیلیکونی، استفاده از آن‌ها در بسیاری از موارد مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی ادامه داد: فرایند ساخت سلول‌های خورشیدی نسل جدید بسیار ارزان و آسان‌تر از سلول‌های سیلیکونی است که با فراهم آوردن امکان ساخت سلول‌ها بر روی زیرلایه‌های منعطف می‌توان به صنعت تولید سلول‌های خورشیدی قابل پرینت دست یافت.

ترابی با بیان اینکه این تکنیک به علت مقرون‌به‌صرفه بودن و قابلیت تولید در مقیاس وسیع بسیار موردتوجه است، خاطرنشان کرد: با دستیابی به این فناوری می‌توان بخش وسیعی از برق مصرفی را از طریق سلول‌های خورشیدی تامین کرد.

میرزایی ادامه داد: در حال حاضر دانش ساخت سلول‌های خورشیدی پروسکایت در کشور وجود دارد و محققان ایرانی همپای سایر کشور‌ها در این حوزه پیش آمده‌اند؛ اما در حلقه اتصال تحقیقات به صنعت مشکلاتی وجود دارد و شاهد تجاری‌سازی این نوع سلول‌ها در کشور نیستیم.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، وی با بیان اینکه در این پژوهش سلول‌های خورشیدی پروسکایت با قابلیت پرینت ساخته شد، گفت: تمام لایه‌ها و اجزای سلول‌های خورشیدی را در دمای پایین و روی بستری انعطاف‌پذیر ساختیم. ارزان، سبک بودن و بازدهی بالا برخی از ویژگی‌های این سلول‌های خورشیدی است. ضخامت کل سلول می‌تواند کمتر از ۱ میکرون نیز باشد.


ثبت نظر

ارسال