نشانه‌هایی از افت قیمت مسکن در روزهای اخیر

پنجره‌ایرانیان؛ هم‌زمان با کاهش قیمت ارز نرخ پیشنهادی آپارتمان‌هایی که با قیمت‌های نامتعارف به بازار عرضه شده بود طی روزهای اخیر حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته و سایت‌های فروش ملک با افزایش عرضه مواجه شده‌اند.
  • سه شنبه 20 آبان 1399 ساعت 10:26

به گزارش ایسنا، اولین واکنش بازار مسکن به کاهش نرخ ارز، اتفاقات سیاسی اخیر، چشم‌انداز رشد درآمدهای ارزی و کاهش انتظارات تورمی، افت قیمت‌های پیشنهادی فروش ملک در روزهای اخیر بوده است.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بعضی مالکان که در ماه‌های گذشته به دلیل نبود تصویر روشن از آینده اقتصاد کلان از فروش آپارتمان امتناع می‌کردند در روزهای اخیر وارد بازار شده‌اند. دراین‌بین شاهد افت بااحتیاط قیمت‌ها در فایل‌هایی هستیم که بالاتر از حد متعارف به فروش گذاشته شده بود.

تحلیل فعالان بازار ملک این است که در صورت سقوط قیمت دلار نرخ مسکن هم پایین می‌آید. البته کارشناسان معتقدند سقوط قیمت مسکن به این زودی اتفاق نمی‌افتد و این بازار نسبت به هیجانات کوتاه‌مدت واکنش فوری نشان نمی‌دهد.

بااین‌حال محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته است ریزش نرخ ارز و طلا به‌طور طبیعی کالاها و خدمات ازجمله مسکن را متاثر می‌کند. او درعین‌حال ضمن اشاره به چسبندگی قیمت‌ها در بازار مسکن بیان کرده اگرچه قیمت‌ها با رشد ارز و طلا افزایش می‌یابد اما هنگامی‌که با کاهش نرخ ارز در بازار مواجه هستیم بازگشت قیمت‌ها به‌راحتی ممکن نیست.

از طرف دیگر مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک ضمن هشدار به احتکار کنندگان مسکن بیان کرده است: هم‌زمان با کاهش قیمت را در بازارهای موازی شاهد سقوط چشمگیر قیمت مسکن هستیم.

مهدی سلطان محمدی کارشناس اقتصاد مسکن نیز می‌گوید: انتخاب بایدن به ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند در کوتاه‌مدت به کاهش نرخ ارز، خودرو و کالاهای وارداتی منجر شود اما کاهش قیمت خانه در شرایط طولانی‌مدت ثبات بازار مسکن اتفاق می‌افتد.

به گفته سلطان محمدی، مسکن در کوتاه‌مدت کمترین تاثیر را از تحولات سیاسی اخیر می‌گیرد؛ زیرا چسبندگی قیمت در بخش مسکن، بالاتر از دیگر بازارها است و نمی‌توان برای دوره چندهفته‌ای انتظار افت قیمت‌ها را داشت. بعید است که نرخ‌ها پایین بیاید اما روند افزایش قیمت کند می‌شود.


ثبت نظر

ارسال