واریز قطره‌چکانی پول برای مسکن ملی

پنجره‌ایرانیان؛ اگرچه وزارت راه و شهرسازی بارها حذف متقاضیان بدحساب مسکن ملی را هشدار داده، هنوز آمار واریز وجه که طبق آخرین اعلام به حدود ۹۳ هزار فقره رسیده بسیار کمتر از حد انتظار است؛ حال آنکه تمامی متقاضیان واجد شرایط از خردادماه مشخص شده و حتی بعضی افراد از اسفندماه سال گذشته از تایید خود مطلع هستند.
  • دوشنبه 19 آبان 1399 ساعت 9:41

به گزارش ایسنا، با نزدیک شدن به مهلت واریز وجه برای طرح اقدام ملی مسکن، تعداد کسانی که افتتاح حساب داشتند افزایش یافته و طبق آخرین آماری که بانک مسکن ارائه داده ۱۵۱ هزار و ۴۰۵ نفر از واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن در بانک، افتتاح حساب کردند که البته ۹۲ هزار و ۸۹۴ نفر پول واریز کرده‌اند. این تعداد تا روز ۱۷ اردیبهشت‌ماه ۶۵ هزار نفر بود.

مرحله اول ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن اواخر اسفندماه سال گذشته انجام شد که ۱.۶ میلیون نفر نام‌نویسی کردند و خردادماه ۴۷۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. بعضی افراد هم که پیش از آن ثبت‌نام کرده بودند از اسفندماه سال گذشته از تایید خود مطلع هستند. از آن زمان تاکنون حدود ۹۳ هزار نفر واریز وجه داشته‌اند که با ۴۰۰ هزار واحد اقدام ملی و بیش از ۴۰۰ هزار واحد تعریف‌شده بر اساس تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی که جمعا بیش از ۸۰۰ هزار واحد می‌شود تناسبی ندارد.

به نظر می‌رسد باوجود اخطارهای متعدد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ضرورت افتتاح حساب و واریز وجه، متقاضیان مسکن ملی همانند طرح مسکن مهر این موضوع را جدی نگرفته‌اند. البته وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده کسانی که پیامک دریافت کرده و تا پایان مهرماه از واریز وجه امتناع کرده‌اند حذف شده‌اند اما برای کسانی که پیامک دریافت نکرده‌اند هنوز فرصت وجود دارد. متقاضیانی که تاکنون هیچ‌گونه پیامکی جهت انجام امور بعدی دریافت نکرده‌اند، باید هرچه سریع‌تر از مراجع ذی‌ربط (محل ثبت‌نام طرح اقدام ملی تولید مسکن) پیگیر کارهای ادامه ثبت‌نام و واریز وجه باشند.

هرچند متقاضیان واجد شرایط تمایل چندانی به پرداخت پول برای مسکن ملی نشان نمی‌دهند، بازار خریدوفروش امتیاز این واحدها البته به شکل زیرپوستی و غیرقانونی داغ است. اگرچه بعضی از آگهی‌های فروش مسکن ملی در سایت‌های اینترنتی به دلیل غیرقانونی بودن حذف می‌شود اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که خریدوفروش جریان دارد. مبالغی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هم برای این امتیاز تعیین می‌شود. در بعضی آگهی‌ها حتی جزئیات آپارتمان مورد معامله مثل متراژ واحد، تعداد اتاق‌ها، قیمت هر مترمربع و دیگر ویژگی‌ها درج‌شده است. بااین‌حال وزارت راه و شهرسازی هشدار داده که با متخلفان برخورد و واحد مسکونی مورد معامله را سلب امتیاز می‌کند.

 

مسکن ملی در یک نگاه

شهریورماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس‌جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان‌ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس‌جمهور افتتاح شد. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه‌های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می‌رسد. ثبت‌نام مرحله اول به پایان رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه کنند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، پایان مهرماه اعلام شده بود و برای کسانی که پیامک دریافت نکرده‌اند تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از لیست رزرو جایگزین آن‌ها می‌شوند.


ثبت نظر

ارسال