صدور پروانه ساختمانی ۳۰ درصد کاهش یافت

پنجره‌ایرانیان؛ کارشناس حوزه مسکن گفت: ریسک سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز مسکن، باعث کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی شده است.
  • شنبه 29 شهریور 1399 ساعت 10:40

به گزارش صما، فرشید پورحاجت افزود: ساخت‌وساز در کشور رو به کاهش است و سازندگان به دلایل مختلفی، چون بروکراسی اداری، افزایش هزینه‌های ساخت، قیمت مصالح ساختمانی و برون‌سپاری سازمان‌های دولتی تمایل به ساخت مسکن ندارند.

وی اضافه کرد: قیمت مصالح ساختمانی روزانه افزایش می‌یابد و هیچ نظارتی برای عرضه مصالح ساختمانی در بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و شبه‌دولتی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه افزایش ۱۵ درصدی نهاده‌های ساختمانی بر قیمت تمام‌شده مسکن بسیار تأثیرگذار است ادامه داد: قیمت فولاد بسیار افزایش پیدا کرده و بسیاری از کارخانه‌ها اقدام به دپو این کالا کردند همین موضوع باعث افزایش قیمت می‌شود.

این کارشناس مسکن گفت: آرامش در بازار مسکن وجود ندارد و طرح‌های که هیچ قابلیت اجرایی ندارند هر روز رونمایی می‌شوند، اما عملا اجرایی نمی‌شود.

پورحاجت افزود: در مسکن مهر اقدامات حمایتی، چون تخفیف مالیاتی و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به سازندگان پرداخت می‌شد و این موضوع قیمت مسکن را کاهش می‌داد، اما اکنون این مشوق‌ها برداشته شده است و بازار مسکن به بازاری پر ریسک تبدیل شده که هیچ سرمایه‌گذاری تمایل به ورود در آن را ندارد.


ثبت نظر

ارسال