رکوردشکنی قیمت مسکن در انگلیس!

پنجره‌ایرانیان؛ نگرانی از تداوم پیامدهای کرونایی باعث صعود قیمت مسکن در انگلیس به بالاترین سطح خود شد.
  • سه شنبه 18 شهریور 1399 ساعت 9:58

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، برخلاف انتظارات قبلی قیمت مسکن در دومین اقتصاد بزرگ اروپا روندی صعودی داشته است تا جایی در ماه آگوست متوسط قیمت مسکن در این کشور با ۵.۲ درصد افزایش (معادل ۸۶۱۷ پوند) نسبت به ماه قبل به ۲۴۵ هزار و ۷۴۷ پوند رسید که رکورد جدیدی از زمان ثبت آمارهای مربوطه محسوب می‌شود. قیمت مسکن در انگلیس از ابتدای امسال تاکنون ۳.۸ درصد بیشتر شده است.

علاوه بر مسکن، قیمت‌ها در سایر بخش‌ها نیز بیشتر شده‌اند تا جایی که نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه آگوست با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به یک درصد رسیده است.

راسل گالی- مدیر موسسه هالیفاکس در همین رابطه گفت: پس از چهار ماه افت متوالی قیمت مسکن شاهد یک افزایش تند در ماه ژوئیه بودیم و به نظر می‌رسد بیش از افزایش تقاضا، کاهش عرضه باعث رشد محسوس قیمت‌ها شده است.

درنتیجه شیوع کرونا و اخلال جدی در روند تجارت و بازرگانی، برخی از سرمایه‌گذاران انگلیسی ترجیح داده‌اند دارایی‌های خود را روانه مقاصد امن‌تری نظیر طلا و مسکن کنند. لندن کماکان گران‌ترین منطقه ازنظر قیمت خانه در انگلیس محسوب می‌شود درحالی‌که مناطق شمالی کشور به نسبت ارزان‌تر هستند.

جرمی لیف- یک معامله‌گر مسکن در شمال لندن گفت: تقاضا برای تمامی خانه‌ها بیشتر شده اما مسکن‌های نوساز بیش از سایر خانه‌ها موردعلاقه خریداران بوده است. باوجود این تقاضای نیرومند شاهد بوده‌ایم که عرضه در مقایسه با ماه‌های قبل کمتر شده است. آینده بازار مسکن خیلی به این بستگی خواهد داشت که پیامدهای کرونا روی بخش‌های مختلف تا چه زمانی ادامه داشته باشد بنابراین با شواهد فعلی نمی‌توان برآورد دقیقی از ماه‌های آینده داشت.


ثبت نظر

ارسال