چند درصد از متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید شدند؟

پنجره‌ایرانیان؛ جدیدترین آمار منتشره از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که در دوماهه اول امسال در بخش تسهیلات رونق تولید، حدود ۴۹ درصد از کل ثبت‌نام کنندگان و در بخش تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) حدود ۱۴ درصد از کل ثبت‌نام کنندگان موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.
  • یکشنبه 12 مرداد 1399 ساعت 10:11

به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در دوماهه اول امسال بیش از ۱۷۶۴ میلیارد تومان در قالب ۴۶۵ فقره تسهیلات برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در راستای اقتصاد مقاومتی و بیش از ۲۷۷ میلیارد تومان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) به استان‌های مختلف پرداخت شده است.

 در این مدت ۹۵۴ مورد ثبت‌نام برای استفاده از تسهیلات رونق تولید انجام شده که ۵۶۷ مورد برای دریافت بیش از ۲۰۲۷ میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند و درنهایت ۴۶۵ فقره تسهیلات به ارزش بیش از ۱۷۶۴ میلیارد تومان پرداخت شده است؛ یعنی حدود ۴۹ درصد از کل ثبت‌نام کنندگان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

همچنین در دوماهه اول امسال ۴۸۳ مورد ثبت‌نام برای استفاده از تسهیلات برنامه تولید و اشتغال انجام شده که ۱۶۸ مورد برای دریافت تسهیلات ۱۱۷۹ میلیارد تومانی به بانک معرفی شده‌اند. درنهایت ۶۹ مورد پرداخت تسهیلات به ارزش ۲۷۷ میلیارد تومان صورت گرفته است؛ یعنی حدود ۱۴ درصد از کل ثبت‌نام کنندگان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

در این میان بیشترین پرداختی تسهیلات رونق تولید نیز مربوط به استان سمنان با مبلغ نزدیک به ۷۱۵ میلیارد تومان، گیلان با ۳۰۳ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان و اصفهان با ۱۰۷ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان بوده است. بیشترین تسهیلات تولید و اشتغال نیز به اصفهان، همدان و تهران پرداخت شده، به‌طوری‌که مبلغ پرداختی به این استان‌ها به ترتیب ۳۸ میلیارد و ۲۹۰ میلیون، ۳۴ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان و ۳۳ میلیارد تومان بوده است.

 

کدام استان‌ها کمترین تسهیلات را به خود اختصاص دادند؟

البته در دوماهه اول امسال از استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و کرمانشاه هیچ ثبت‌نامی برای دریافت تسهیلات رونق تولید انجام نشده و استان‌های خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد باوجود داشتن پنج و یک ثبت‌نام در بخش تسهیلات رونق تولید دریافت نکردند. استان ایلام نیز کمترین تسهیلات رونق تولید، معادل ۷۰ میلیون تومان را به خود اختصاص داده است.

در زمینه تسهیلات تولید و اشتغال نیز در دوماهه اول امسال هیچ ثبت‌نامی نداشتند و استان‌های البرز، خراسان رضوی، قم، کردستان، کرمان، جنوب کرمان، کرمانشاه، گیلان، مرکزی، هرمزگان و مناطق آزاد باوجود داشتن ثبت‌نام هیچ تسهیلاتی در این بخش دریافت نکرده‌اند. خراسان جنوبی نیز با دریافت ۱۶۰ میلیون تومان کمترین تسهیلات تولید و اشتغال را در دوماهه اول امسال دریافت کرده است.

لازم به یادآوری است که تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه با بهره ۱۴ درصد پرداخت می‌شود که متقاضیان می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه بهین یاب از این ظرفیت در راستای تامین سرمایه در گردش، نوسازی و بازسازی و یا تکمیل واحدهای تولیدی بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی استفاده کنند.


ثبت نظر

ارسال