تولیدکنندگان رتبه‌بندی می‌شوند

پنجره‌ایرانیان؛ مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت که رتبه‌بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل‌سازی بوده و مطالعات و طراحی آن انجام شده است که بر اساس آن واحدها به چهار دسته تقسیم می‌شوند.
  • سه شنبه 31 تیر 1399 ساعت 9:40

علی‌اصغر عمادآبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بند (ت) ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت را موظف کرده که سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی با همکاری سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط ایجاد کند که اجرای این تکلیف به مرکز توسعه تجارت الکترونیک محول شده و بر اساس آن تاکنون چندین پروژه در حوزه‌های مختلف تجاری تعریف شده است.

وی با بیان اینکه در رتبه‌بندی تجارت داخلی دو دسته رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی و رتبه‌بندی تولیدکنندگان شروع شده، اظهار کرد: در رتبه‌بندی تولیدکنندگان واحدها به چهار دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول تولیدکنندگانی که در حال حاضر مشکلی ندارند و کارشان را بدون مشکل انجام می‌دهند و فقط دولت نباید برایشان محدودیت ایجاد کند. دسته دوم واحدهایی هستند که در حال فعالیت هستند اما مشکلاتی دارند که ظرفیت تولید آن‌ها کاهش یافته و نیروی انسانی‌شان را تعدیل کردند، اما با عارضه‌یابی درست می‌توانند با حداکثر توان تولید کنند. دسته سوم تولیدکنندگان صوری هستند این واحدها درواقع تولیدی انجام نمی‌دهند و در بسیاری از مواقع صرفا یک سوله خالی هستند که فقط از منابع کشور سوءاستفاده می‌کنند و به منابع کشور آسیب می‌زنند و دسته چهارم بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی‌ هستند که تعطیل شدند اما این پتانسیل وجود دارد که با حمایت مشخص و برنامه‌ریزی درست به چرخه اقتصادی کشور برگردانده شوند.

البته به گفته این مقام مسئول رتبه‌بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل‌سازی است و مطالعات و طراحی آن انجام شده است.

وی افزود: به‌طورکلی رتبه‌بندی به‌صورت جمعی اتفاق می‌افتد، چون موضوع مقایسه بین واحدها وجود دارد؛ یعنی به این شکل نیست که نیست که هرروز تعدادی از واحدها رتبه‌بندی شوند، بلکه بعد از مدل‌سازی، متناسب با آن داده‌ها از مراجع مشخص به‌صورت برخط دریافت می‌شود و سپس داده‌ها تمیزسازی و هر شاخص برای هر واحد محاسبه می‌شود و بر اساس ارزش یا همان نمره‌ای که آن شاخص از کل مدل دارد نمره هر شاخص محاسبه شده و پس از تجمیع نمرات همه شاخص‌ها، نمره یا همان رتبه هر واحد مشخص می‌شود.

 

رتبه‌بندی واردکنندگان و صادرکنندگان در چه مرحله‌ای است؟

عمادآبادی با بیان اینکه در حوزه تجارت خارجی نیز پروژه رتبه‌بندی واردکنندگان و صادرکنندگان تعریف شده، تصریح کرد: طراحی، مدل‌سازی و پیاده‌سازی رتبه‌بندی واردکنندگان انجام شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این پروژه از دی‌ماه سال ۹۷ اجرا شده که سقف واردات بازرگانان را متناسب با رتبه آن‌ها تعیین می‌کند و تعداد رشته و نوع فعالیت آن‌ها نیز در این سامانه مشخص می‌شود.

وی افزود: مدل‌سازی رتبه‌بندی صادرکنندگان نیز انجام شده و با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌ها در رتبه‌بندی واردکنندگان پیاده‌سازی آن زمان‌بر نخواهد بود و با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران در ماه‌های آینده از این طرح بهره‌برداری خواهد شد. هدف از رتبه‌بندی صادرکنندگان دادن تسهیلات و اعطای مشوق‌ها در راستای تشویق صادرات غیرنفتی و جلوگیری از بروز تخلفات و سوءاستفاده‌ها ازجمله در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات است.


ثبت نظر

ارسال