سهم خانه‌اولی‌ها از معاملات مسکن چقدر است؟

پنجره‌ایرانیان؛ یک کارشناس بازار مسکن، با تاکید بر ضرورت توجه به تامین مسکن گروه‌های مشهور به "خانه اولی‌ها"، گفت: آمارها از ثبت سالانه بیش از ۶۰۰ هزار ازدواج در کشور حکایت دارد، درحالی‌که بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد سالانه به‌طور میانگین حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد مسکونی جدید در کشور ساخته می‌شود. مقایسه این آمارها، کمبود حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی برای پاسخ به تقاضاهای جدید را نشان می‌دهد.
  • چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 10:0

محمد گلاب کش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، خانه‌اولی‌ها را ازجمله متقاضیان واقعی مسکن توصیف و ساخت واحدهای مسکونی کوچک متراژ را راهکار تامین مسکن برای این قشر عنوان کرد و گفت: اطلاعات به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که خانه اولی‌ها سهمی از حدود ۷۵ درصد معاملات بازار مسکن در بخش واحدهای مسکونی کوچک متراژ ندارند و دلالان و سفته‌بازان هستند که نقش اصلی را در این بخش، ایفا می‌کنند.

به گفته وی، درصورتی‌که تقاضای نهفته در بخش واحدهای مسکونی کوچک متراژ پاسخ داده شود، بدون شک سهم قابل‌توجهی از معاملات بازار مسکن به این واحدها اختصاص خواهد یافت.

گلاب کش، به نقش تسهیلات خرید مسکن به‌منظور پاسخ به تقاضای نهفته در بخش واحدهای مسکونی کوچک متراژ اشاره کرد و گفت: تورم بالای قیمت مسکن در سال‌های اخیر باعث شده است تا قدرت پوشش تسهیلات خرید مسکن به‌شدت کاهش یابد و عملا کارکرد خود را از دست دهد.

وی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران را حدود پانزده میلیون تومان عنوان کرد و گفت: مقایسه قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با اعداد و ارقام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم نشان می‌دهد، متقاضیان خرید واحد مسکونی در شهر تهران با تسهیلات ۱۶۰ میلیونی امکان خرید حدود ۱۱ مترمربع و با تسهیلات ۲۴۰ میلیونی حدود ۱۶ مترمربع واحد مسکونی می‌توانند بخرند و به همین دلیل تسهیلات صندوق مذکور عملا کارکرد خود را از دست داده است.

این کارشناس بازار مسکن، تاکید کرد: بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد، گروه‌های خانه اولی با وضعیت موجود بازار مسکن، عملا سهمی از این بازار به‌خصوص در شهر تهران ندارند و رقابت با سرمایه‌گذاران و یا متقاضیان جابجایی مسکن، برایشان امکان‌پذیر نیست.

 


ثبت نظر

ارسال