احداث ۴۷۰ هزار واحد مسکونی طی سه سال

پنجره‌ایرانیان؛ تاکنون سه تفاهم‌نامه احداث مسکن بین وزارت راه و شهرسازی با وزارت آموزش‌وپرورش برای احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکن فرهنگیان، با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکن نیروهای مسلح و با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی کارگران و بازنشستگان به امضا رسیده است.
  • شنبه 21 دی 1398 ساعت 11:38

وزارت راه و شهرسازی تمامی توان و اهتمام خود را با توجه به تاکید وزیر راه و شهرسازی در خصوص تولید مسکن و تبدیل آن به جریان مستمر و دائمی به کار بسته تا تولید مسکن به جریانی مدوام و پایدار در کشور تبدیل شود. بدین‌معنا با ریل‌گذاری که توسط وزارت راه و شهرسازی انجام‌شده، سعی بر این است تا بخشی از اقشار میان‌درآمدی (متوسط) و کم‌درآمدی با طرح اقدام ملی مسکن، صاحب‌خانه شوند.

به همین منظور در راستای تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی امضای تفاهم‌نامه با برخی از وزارتخانه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. تاکنون تفاهم‌نامه همکاری احداث مسکن با وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش برای احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکن فرهنگیان، با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای احداث ۲۰۰ هزار مسکن کارگران و بازنشستگان و با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی سه سال به امضا رسیده است.

 

تفاهم‌نامه احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی کارکنان نیروهای مسلح

دوم تیرماه سال جاری در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی و با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تفاهم‌نامه احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بین وزارتخانه‌ها راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه، مقرر شد وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع در همکاری مشترک ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را برای نیروهای مسلح با استفاده از ظرفیت‌های و توان طرفین و همکاری نهادها و بانک‌ها اجرا کنند؛ مدت‌زمان اجرای این پروژه حداکثر سه سال است و مقرر شد تا پایان دولت دوازدهم به پایان برسد.

در همین راستا نیز جلسات متعددی بین وزارتخانه‌های راه و دفاع برای اجرایی و عملیاتی شدن مفاد این تفاهم‌نامه برگزار شد.

در جلسه امضای تفاهم‌نامه وزارتخانه راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیر سرتیپ حاتمی با اعلام این مطلب که وزارت دفاع در امر تولید مسکن، اشتغال و سایر سیاست‌های دولت، همگام با دولت قدم برمی‌دارد، گفت: در تولید مسکن به رونق تولید، اشتغال و سایر سیاست‌های دولت کمک خواهیم کرد و با همکاری صمیمانه و خواست صادقانه تلاش می‌کنیم تا در دو سال باقیمانده دولت بتوانیم این طرح را محقق کنیم.

وزیر راه و شهرسازی نیز در بخشی از مراسم امضای آن تفاهم‌نامه از عملیاتی شدن و آغاز به احداث ۱۱۰ پروژه مسکونی در اجرای طرح اقدام ملی با حضور رئیس‌جمهوری خبر داد و در بیان ویژگی‌های تفاهم‌نامه احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بین وزارت راه وزارت دفاع، توضیح داد: احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای تامین بخشی از مسکن نیروهای مسلح، کاری متفاوت است و در چهارچوب‌ ضوابط و مقررات با دستور مقام معظم رهبری نسبت به احداث مسکن در اراضی خود نهادها وزارتخانه‌ها انجام می‌شود. بدین معنا اراضی دولتی که تحت اختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و نهادها قرار دارد برای ساخت واحدهای مسکونی به همان سازمان، نهاد وزارتخانه تعلق می‌گیرد.

 

تفاهم‌نامه احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکن فرهنگیان

تفاهم‌نامه وزرای راه و شهرسازی و آموزش‌وپرورش نیز آذرماه در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی به امضای محمد اسلامی و محسن حاجی میرزایی رسید. بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد تا ۱۷۰ هزار واحد مسکن فرهنگیان با همکاری وزارت راه و شهرسازی وزارت آموزش‌وپرورش در سه سال اجرای و عملیاتی شود.

در مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث مسکن فرهنگیان، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش‌وپرورش از اعلام آمادگی ۳۵۷ تعاون آن وزارتخانه برای اجرای مفاد تفاهم‌نامه مشترک با وزارت راه و شهرسازی خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه سرآغاز اتفاقات مهمی در عرصه خانه‌دار شدن مسکن فرهنگیان است و باید جایگاه رفیع معلمان ارتقا یابد، معیشت و زندگی آن‌ها تامین شود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز در آن مراسم با اعلام اینکه تفاهم‌نامه احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکونی بین وزارت راه وزارت آموزش‌وپرورش طی سه سال محقق می‌شود، گفت: فرهنگیانی که در طرح اقدام ملی ثبت‌نام کرده‌اند در اولویت صاحب‌خانه شدن موضوع تفاهم‌نامه وزارتخانه هستند.

 

تفاهم‌نامه احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکن کارگران و بازنشستگان

تفاهم‌نامه مشترک وزارت راه و شهرسازی با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان نیز اول دی‌ماه سال جاری به امضای محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی قرار گرفت. بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی کارگران، مستمری‌بگیران و بازنشستگان طی سه سال عملیاتی و اجرایی شود.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی کارگران و بازنشستگان گفت: از ظرفیت تعاونی‌ها برای تامین مسکن کارگران استفاده می‌کنیم.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکن کارگران، مستمری‌بگیران و بازنشستگان که در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی به امضای وی و همچنین محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسید، گفت: امضای این تفاهم‌نامه گام مهم و موثری در خانه‌دار کردن اقشار کارگر، بازنشسته و مستمری‌بگیر به شمار می‌رود که امیدواریم تداوم پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه همکاری وزارتخانه در ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طی سه سال محقق می‌شود، افزود: واجدان شرایط توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی و معرفی خواهند شد.


ثبت نظر

ارسال