معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

مقررات ملی ساختمان اصلاح می‌شود

پنجره‌ایرانیان؛ مازیار حسینی تمهیدات معاونت مسکن و ساختمان را برای افزایش تاب‌آوری ساختمان‌های پراهمیت در بحران‌های طبیعی، تشریح کرد و از تغییر در روش‌های ساخت و اصلاح مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه‌های آن خبر داد.
  • چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 10:57

به گزارش پنجره‌ایرانیان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،‌ مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص تمهیداتی که معاونت مسکن و ساختمان درخصوص نظارت بر ساخت‌وساز ساختمان‌های پراهمیت همچون بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، ورزشگاه‌ها و سایر ساختمان‌های عمومی به جهت اهمیتی که در مواقع بحران برای کشور ایفا می‌کنند، در دستور کار دارد به ارائه توضیح پرداخت.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی یکی از سازمان‌های باتجربه و قدیمی در امر ساخت‌وساز است که پروژه‌های باکیفیتی را نیز به اجرا درآورده است، گفت: زمانی که نظام ساخت‌وساز بر مبنای نظام آسیب تعریف شود، نتیجه‌اش به‌غیراز آسیب نخواهد بود.

 

تغییر در منطق طراحی ساختمان‌های بااهمیت

حسینی یادآور شد: روشی که مقررات ملی ساختمان برای طراحی بیمارستان‌ها دارد، روش نیرو است که طراحی با روش نیرو موجب می‌شود تا ساختمان‌های پراهمیت حتما دچار آسیب شوند. به همین دلیل نیز برای بیمارستان‌ها باید منطق و استراتژی طراحی تغییر یابد و با استفاده از المان‌هایی همچون جداسازهای لرزه‌ای، میراگرها که امروز دانش و تکنولوژی آن در کشور وجود دارد، بیمارستان‌ها به‌عنوان شریان‌های حیاتی شناخته و طراحی شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: چنانچه بیمارستان‌ها با اصلاح روش احداث شوند قطعا در زمان زلزله و مواقع بحرانی اشکالی برای آن‌ها ایجاد نخواهد شد و امکان ارائه خدمات را خواهند داشت.

 

آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های مهندسی بازنگری می‌شوند

وی از ایجاد تغییرات در مقررات ملی ساختمان خبر داد و گفت: وزیر راه و شهرسازی در جلسه‌ای که با شورای تدوین مقررات ملی داشت این را به‌صراحت بیان کرد که باید آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های مهندسی بازنگری شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ساختمان‌ها چه شخصی‌ساز و چه دولتی ساز، سرمایه ملی است و باید از آن‌ها حفاظت کرد، افزود: ساختمان‌های کنونی متاسفانه مصرف انرژی بالایی دارند و درعین‌حال از عمر کوتاهی نیز برخوردارند و همه این‌ها مؤید این مطلب است که ساخت‌وساز در ایران نسبت به دنیا عقب‌تر است که باید تلاش کنیم تا با راهکارهایی که در دست داریم این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم؛ بنابراین آیین‌نامه‌های ملی ساختمان تغییر می‌یابند.

حسینی گفت: اصلی‌ترین مسئله این است که بتوان فاصله ساخت‌وساز در کشور را با ساخت‌وساز در دنیا که هم مصرف انرژی پایین‌تر و هم کیفیت بالاتری دارد و درعین‌حال، سرعت ساخت‌وساز در آن بالاست، کاهش داد. به همین دلیل تلاش می‌شود تا سیل اخیر به فرصت تبدیل شود و ساختمان‌هایی که بعد از سیل احداث می‌شوند نمونه و الگو باشند.

وی استحکام‌بخشی بیمارستان‌ها را به‌ویژه در مواقع بحران ضروری برشمرد و گفت: تغییر در روش‌های ساخت، موجب می‌شود تا ساختمان‌های پراهمیت در مواقع بحران همچون زلزله بتوانند سرویس‌دهی مناسبی داشته باشند. درعین‌حال حفاظت از تجهیزات بیمارستانی و نیروی انسانی شاغل در بیمارستان‌ها نیز که جزو سرمایه‌های ملی محسوب می‌شوند در مواقع بحران حائز اهمیت است که با ایجاد تغییر در روش‌های ساخت محقق می‌شود.

حسینی با اعلام اینکه درخصوص رویارویی با سیل علاوه بر توجه به احتمال وقوع آن باید مکان‌یابی‌ها مناسب باشند، گفت: مکان‌یابی مناسب و تغییر در شیوه ساخت‌وساز از مواردی است که در رویارویی با سیل باید موردتوجه قرار بگیرد. درعین‌حال، موضوع صنعتی سازی ساختمان و ارتقای تکنولوژی ساخت که هم ‌زمان را کوتاه می‌کند و هم کیفیت را بالا می‌برد، جزو دستورکارهای اساسی معاونت مسکن و ساختمان است.


ثبت نظر

ارسال