سلول خورشیدی هیبریدی از باران برق تولید می‌کند

پنجره ایرانیان؛ محققان چینی یک نوع سلول خورشیدی هیبریدی ساخته‌اند که در هوای بارانی نیز الکتریسیته تولید می‌کند.
  • یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 ساعت 13:29

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، هرچند انرژی خورشیدی به یک منبع مفید تبدیل شده اما یک مشکل عمده دارد. در هوای بارانی یا ابری نمی‌توان از این نوع انرژی استفاده کرد.

 اکنون گروهی از محققان چینی یک سلول خورشیدی هیبریدی ساخته‌اند که می‌تواند در آفتاب یا باران برق تولید کند.

این سلول با استفاده از پدیده «تاثیر تریبوالکتریک» انرژی حرکات قطره‌های باران روی سطح را جمع‌آوری می‌کند. نانوژنراتورهای تریبو الکتریک از اصطکاک میان مواد نوعی شارژ الکتریکی می‌سازند که به آن الکتریسیته ساکن نیز گفته می‌شود.

به‌هرحال در این روش محققان با کمک دولایه پلیمر یک نانوژنراتور روی سطح سلول فتوولتائیک ایجاد کردند. لایه رویی از پلیمری به نام PDMS و لایه زیرین از سه پلیمر مجزا ساخته می‌شوند. برای بهبود عملکرد هر دولایه پلیمرها نخست روی آنها شیارهایی ایجاد شد.

لایه رویی زمانی فعال می‌شود که قطرات آب روی سطح می‌افتد و با پلمیر لایه زیری مرتبط می‌شود. در لایه زیرین یکی از پلیمرها به‌عنوان الکترود مشترک میان نانوژنراتور و سلول خورشیدی عمل می‌کند و انرژی را از سطح رویی به سلول منتقل می‌کند.

این لایه پلیمری شفاف است تا در روزهای آفتابی سلول خورشیدی قادر به تولید انرژی باشد. به گفته محققان در حال حاضر ولتاژ برق تولیدی دستگاه در بیشترین حالت ۲.۱۴ ولت است. این مقدار چندان زیاد نیست اما نشان می‌دهد طرح اولیه چنین سلولی کارآمد است.


ثبت نظر

ارسال