معاون وزیر راه و شهرسازی:

شهرداری مجوز ساخت‌وساز در حریم گسل‌های پرخطر را ندهد

پنجره ایرانیان؛ معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ساخت‌وساز ساختمان‌های بلندمرتبه در مجاورت پهنه‌های گسلی را صراحتا ممنوع اعلام کرده‌ایم، گفت: نسبت به دو گود خطرناک در مجاورت برج میلاد و در منطقه ایران‌زمین که در حریم گسل قرار دارند به شهرداری هشدار داده‌ایم.
  • چهارشنبه 11 بهمن 1396 ساعت 14:11

محمد سعید ایزدی، معاون معماری و شهرسازی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به انتشار نقشه پهنه‌های گسلی اظهار داشت: هدف ما از تهیه نقشه پهنه‌های گسلی و ابلاغ آن به شهرداری‌ها این بوده که در حریم گسل‌های پرخطر ساخت‌وساز انجام نشود.

وی تاکید کرد: در مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی ممنوعیت ساخت‌وساز ساختمان‌های بلندمرتبه یعنی ساختمان‌های بالای 12 طبقه در مجاور گسل‌های پرخطر به‌صراحت اعلام شده است. در این نقشه‌ها سه پهنه گسلی پرخطر، متوسط و کم مشخص شده‌اند که تاکید ما ممنوعیت در ساخت‌وسازها در مجاورت پهنه‌های پرخطر است.

ایزدی ادامه داد: به‌طورقطع نباید برای ساختمان‌های ویژه که در آیین‌نامه 2800 تعریف شده‌اند مجوز ساخت در این محدوده‌ها داده شود. ازاین‌رو به تمام دستگاه‌های مرتبط اعلام کرده‌ایم که احداث و استقرار ساختمان‌هایی با کارکردهای خاص مانند ایستگاه فشار گاز، پمپ‌بنزین، بیمارستان‌ها، مدارس و ... که باعث بروز فاجعه در هنگام بروز زلزله در پهنه‌های گسلی می‌شوند، به‌شدت پرهیز کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین به تمام دستگاه‌های اجرایی اعلام کرده‌ایم که مقاوم‌سازی ساختمان‌هایی که در حریم و مجاورت پهنه‌های پرخطر قرار گرفته‌اند را مورد توجه قرار دهند. اصرار وزارت راه و شهرسازی از انتشار این اسناد دسترسی آزاد مردم به اطلاعات است که بتوانند بر اساس این اطلاعات درباره محل سکونت خود تصمیم بگیرند و نسبت به رعایت ضوابط مندرج در این مصوبه و ساخت‌وساز یا مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی در محدوده پهنه‌های پرخطر اقدام کنند.

وی با اشاره به عبور گسل‌های پرخطر از منطقه یک پایتخت اظهار داشت: گسل پرخطر و فعال در منطقه یک خارج از محدوده بافت مسکونی عبور کرده است اما عبور از مناطقی مانند قلهک یا شمال سعادت‌آباد در نقشه مشخص شده است.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه نسبت به گودهای مجاور برج میلاد و محدوده ایران‌زمین در شهرک غرب به شهرداری هشدار داده‌ایم ، گفت: دو گود بسیار خطرناک در مجاورت برج میلاد و در منطقه ایران‌زمین در شهرک غرب برای توسعه کاربری‌ها در آن منطقه وجود دارد که مجاورت گسل‌ها قرار دارند ازاین‌رو از معاونت شهرداری خواسته‌ایم که هر چه زودتر نسبت به این دو گود تعیین تکلیف کنند.

ایزدی تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع در نامه‌ای مجزا نسبت به وضعیت دو گود ایران‌زمین و گود مجاورت برج میلاد به شهرداری تهران هشدار داده‌ایم.

وی همچنین درباره عبور گسل از مجاورت برج میلاد گفت: گسل فعال و پرخطری از مجاورت برج میلاد عبور نمی‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره احتمال سوداگری عده‌ای در بازار مسکن پس از انتشار این اسناد و اطلاعات پهنه‌های گسلی در تهران گفت: یکی از نگرانی‌ها برای انتشار اسناد پهنه‌های گسلی سوءاستفاده سوداگران بود اما تاکید وزیر راه و شهرسازی این بود که به‌طور شفاف در این باره اطلاع‌رسانی شود.

وی ادامه داد: معتقدیم اگر حقایق و اطلاعات در اختیار همه مردم قرار بگیرد  می‌توانند جلوی جریان سوداگری را هم بگیرند،  از سوی دیگر برقراری امنیت و حفظ جان مردم مهم‌تر از این است که احتمال دهیم سوداگرانی بخواهند از این شرایط سوءاستفاده کنند.


ثبت نظر

ارسال